CHERRY XTRFY M68 PRO Wireless - Pixart 3395 - Cable/Wireless - 2.40 GHz - Rechargeable - Black - USB - Symmetrical - 1 Battery - 3.8 (CX-M68W-PRO-BLACK)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- XTRFY M68 PRO Wireless
- Spare Mouse Feet
- USB-Cable
- Manual
- 8K Dongle
Pointing Device Connectivity Technology: Cable/Wireless
Wireless Operating Frequency: 2.40 GHz
Movement Detection: Pixart 3395
Ergonomic Fit: Symmetrical
Rechargeable: Yes
Pointing Device Host Interface: USB
Charging Interface: USB Type C
Number of Batteries Supported: 1
Maximum Battery Run Time: 3.8 Day
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Height: 1.54" (39.12 mm)
Width: 2.50" (63.50 mm)
Length: 4.85" (123.19 mm)
Weight (Approximate): 2 oz (56.70 g)
Package Contents:
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Country of Origin: China
- Symmetrically shaped gaming mouse offers friendly usability for both right and left handers
- Combo host interface to connect with devices via cable or wirelessly
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Manufacturer Part Number | CX-M68W-PRO-BLACK |
| Manufacturer Website Address | http://www.cherryamericas.com |
| Brand Name | CHERRY |
| Product Line | XTRFY |
| Product Series | PRO |
| Product Model | M68 |
| Product Name | XTRFY M68 PRO Wireless |
| Product Type | Gaming Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable/Wireless |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Pixart 3395 |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Rechargeable | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Charging Interface | USB Type C |
| Battery Information | |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Maximum Battery Run Time | 3.8 Day |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Height | 1.54" (39.12 mm) |
| Width | 2.50" (63.50 mm) |
| Length | 4.85" (123.19 mm) |
| Weight (Approximate) | 2 oz (56.70 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]