Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Chief Impact On-Wall Kiosk - Landscape 55" White - 55" (1397 mm) - Wall Mountable (LW55UW)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Display Size Supported: 55" (1397 mm)
Features: Cable Management
Color Family: White
Product Color: White
Height: 33.50" (850.90 mm)
Width: 53.25" (1352.55 mm)
Depth: 5" (127 mm)
Limited Warranty: 10 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | LW55UW |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Chief |
| Product Line | Impact |
| Product Series | LW |
| Product Model | LW55UW |
| Product Name | Impact On-Wall Kiosk - Landscape 55" White |
| Product Type | Display Enclosure |
| Technical Information | |
| Display Size Supported | 55" (1397 mm) |
| Features | Cable Management |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 33.50" (850.90 mm) |
| Width | 53.25" (1352.55 mm) |
| Depth | 5" (127 mm) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Chief Proximity Large In-Wall Storage Box - 14.25" (361.95 mm) Height x 14.25" (361.95 mm) Width x 3.90" (99.06 mm) Depth - Black |
| SKU | PAC526 |
| Sale Price | $133.95 |
| Product | Chief PAC525 In-Wall Storage Box - 9" (228.60 mm) Height x 14.25" (361.95 mm) Width x 3.90" (99.06 mm) Depth - Black |
| SKU | PAC525 |
| Sale Price | $93.95 |
[/custom-options]