Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Cisco Aironet 1542D IEEE 802.11ac 1.14 Gbit/s Wireless Access Point - 5 GHz, 2.40 GHz - 2 x Internal Antenna(s) - MIMO Technology - 1 (AIR-AP1542D-BK9-RF)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac
Frequency Band: 5 GHz,2.40 GHz
Total Number of Antennas: 2
Number of Internal Antennas: 2
Wireless Transmission Speed: 1.14 Gbit/s
MIMO Technology: Yes
Beamforming Technology: Yes
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
PoE (RJ-45) Port: No
PoE PD Port: Yes
VGA: No
HDMI: No
USB: No
Powerline: No
Management Port: Yes
Form Factor: Wall Mountable,Pole-mountable
Height: 2.40" (60.96 mm)
Width: 5.90" (149.86 mm)
Depth: 7.90" (200.66 mm)
Weight (Approximate): 2.75 lb (1247.38 g)
Limited Warranty: 1 Year
- Create a reliable wireless business network with this wireless access point that features a high-speed data transfer rate
- Build a reliable home or business network with this Wireless Access Point, that features IEEE 802.11ac technology and speeds up to 1.14 Gbit/s
- Up to 10x faster than standard Ethernet connectivity for your wired network
- Its management capability provides efficient control over setup and configuration of your network
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | AIR-AP1542D-BK9-RF |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Line | Aironet |
| Product Series | 1540 |
| Product Model | 1542D |
| Product Name | Aironet 1542D Wireless Access Point |
| Product Condition | Refurbished |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Frequency Band | 5 GHz,2.40 GHz |
| Total Number of Antennas | 2 |
| Number of Internal Antennas | 2 |
| Wireless Transmission Speed | 1.14 Gbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Beamforming Technology | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| PoE PD Port | Yes |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable,Pole-mountable |
| Height | 2.40" (60.96 mm) |
| Width | 5.90" (149.86 mm) |
| Depth | 7.90" (200.66 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.75 lb (1247.38 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Cisco Power over Ethernet Injector - 110 V AC, 220 V AC Input - 1 x 10/100/1000Base-T Input Port(s) - 1 x 10/100/1000Base-T Output Port(s) - 15.40 W |
| SKU | AIR-PWRINJ5= |
| Sale Price | $114.95 |
| Product | Cisco PoE Injector - 55 V DC, 2 A Output - 60 W - Pole/Wall-mountable |
| SKU | AIR-PWRINJ-60RGD2= |
| Sale Price | $909.95 |
| Product | Cisco Smart Net Total Care Solution Support - Extended Service - Service - 8 x 5 x Next Business Day - Exchange - Parts - Physical, Electronic |
| SKU | CON-SSSNT-AIR4PBK9 |
| Sale Price | $123.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]