Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Cisco Catalyst 9600 Series 6 Slot Chassis - Modular - 8U - Rack-mountable - Lifetime Limited Warranty (C9606R)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Modular: Yes
Port/Expansion Slot Details: 6 x Expansion Slot
Total Number of Expansion Slots: 6.0
Power Source: Power Supply
Redundant Power Supply Supported: Yes
Compatible Rack Unit: 8U
Form Factor: Rack-mountable
Height: 13.95" (354.30 mm)
Width: 17.40" (442 mm)
Depth: 16.10" (409 mm)
Weight (Approximate): 55.91 lb (25360 g)
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | C9606R |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Line | Catalyst |
| Product Series | 9600 |
| Product Name | Catalyst 9600 Series 6 Slot Chassis |
| Product Type | Switch Chassis |
| Interfaces/Ports | |
| Modular | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 6 x Expansion Slot |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 6.0 |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 8U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 13.95" (354.30 mm) |
| Width | 17.40" (442 mm) |
| Depth | 16.10" (409 mm) |
| Weight (Approximate) | 55.91 lb (25360 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Cisco Smart Net Total Care - Extended Service - Service - 24 x 7 x 4 Hour - On-site - Exchange - Parts & Labor |
| SKU | CON-OSP-C9606R |
| Sale Price | $23469.95 |
| Product | Cisco Smart Net Total Care - Extended Service - Service - 8 x 7 x Next Day - Exchange - Parts |
| SKU | CON-SNC-C9606R |
| Sale Price | $14668.95 |
| Product | Cisco Smart Net Total Care - Service - 24 x 7 x 2 Hour - On-site - Exchange |
| SKU | CON-PREM-C9606R |
| Sale Price | $29336.95 |
| Product | Cisco Solution Support - Extended Service - Service - 24 x 7 x 4 Hour - On-site - Exchange - Parts & Labor |
| SKU | CON-SSC4P-C9606R |
| Sale Price | $26754.95 |
| Product | Cisco Solution Support - Service - 24 x 7 x 2 Hour - Technical |
| SKU | CON-SSS2P-C9606R |
| Sale Price | $27360.95 |
[/custom-options]