Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Cisco Multigigabit 802.3bt Power Injector - 120 V AC, 230 V AC Input - 57 V DC, 1.16 A Output - 1 x RJ-45 Input Port(s) - 1 x RJ-45 - (AIR-PWRINJ7-RF)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Access Points
- Network Devices
- 802.3bt
- 802.3at
- 802.3af
- 802.11ax
- IEC 61000-4-2, +/- 6kV
- IEC 61000-4-3, 3V/m, 80%am, 1kHz, 80MHz to 1GHz Criterion A
- IEC 61000-4-4. +/-1kV on input, Criterion B
- IEC 61000-4-5 (lightning surge, AC Input port), 1.2/50 µs / 8/20 µs combination wave, +/-6kV from line to line,+/-6kV line to earth, Generator impedance ?2ohm; Criterion B
- EN55204 (lightning surge, RJ45 port), 10/700 µs wave +/-2kV all lines to earth
- IEC-61000-4-6 (conducted immunity), 3V, 80%AM, 1kHz, 150 kHz-80MHz; Criterion A
- CISPR 32/EN55032 Class B FCC Part 15 Class B
- Safety UL
- CE
- CCC
- IEC 62368
- EN 62368
- UL 62368
Protection Type: Short Circuit,Overload Protection,Over Voltage,Over Current,Over Temperature
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Minimum Output Voltage: 54 V DC
Maximum Output Voltage: 57 V DC
Maximum Input Current: 2 A
Minimum Output Current: 0 A
Maximum Output Current: 1.16 A
Maximum Output Power: 50 W
Input Ports: 1 x RJ-45
Output Ports: 1 x RJ-45
Height: 1.50" (38.10 mm)
Width: 2.60" (66.04 mm)
Length: 5.50" (139.70 mm)
Weight (Approximate): 8 oz (226.80 g)
Compatibility:
Compatible Products:
Certifications & Standards:
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: 90 Day
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | AIR-PWRINJ7-RF |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Name | Multigigabit 802.3bt Power Injector |
| Product Condition | Refurbished |
| Product Type | PoE Injector |
| Technical Information | |
| Protection Type | Short Circuit,Overload Protection,Over Voltage,Over Current,Over Temperature |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Minimum Output Voltage | 54 V DC |
| Maximum Output Voltage | 57 V DC |
| Maximum Input Current | 2 A |
| Minimum Output Current | 0 A |
| Maximum Output Current | 1.16 A |
| Maximum Output Power | 50 W |
| Interfaces/Ports | |
| Input Ports | 1 x RJ-45 |
| Output Ports | 1 x RJ-45 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.50" (38.10 mm) |
| Width | 2.60" (66.04 mm) |
| Length | 5.50" (139.70 mm) |
| Weight (Approximate) | 8 oz (226.80 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Compatible Products:
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 90 Day |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]