Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Claytek Adjustable Wallmount Server Cabinet With Slide Drawer For Rack Mounted Devices Height Width Mm X WOM1280-DWR2U
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Rack Frame
- 2U Drawer
Application/Usage: Server
Form Factor: Wall Mountable
Product Color: Black
Product Material: SPCC,Cold-rolled Steel (CRS)
Maximum Weight Capacity: 65.77 kg
Height: 24.19" (614.43 mm)
Width: 20.91" (531.11 mm)
Depth: 19.69" (500.13 mm)
Rack Height: 12U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 31.50" (800.10 mm)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Country of Origin: Taiwan
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Rack Frame offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with spcc to offer great resistance to damage and deterioration
- Wall mountable rack frame is Ideal for permanent placement with added space efficiency
- Server application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Manufacturer Part Number | WOM1280-DWR2U |
| Manufacturer Website Address | http://www.istarusa.com |
| Brand Name | Claytek |
| Product Series | WOM |
| Product Model | WOM1280-DWR2U |
| Product Name | 12U 800mm Adjustable Wallmount Server Cabinet with 2U Drawer |
| Product Type | Rack Frame |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Server |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Product Color | Black |
| Product Material | SPCC,Cold-rolled Steel (CRS) |
| Maximum Weight Capacity | 65.77 kg |
| Height | 24.19" (614.43 mm) |
| Width | 20.91" (531.11 mm) |
| Depth | 19.69" (500.13 mm) |
| Rack Height | 12U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 31.50" (800.10 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]