Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Claytek Floor Standing Server Rack Cabinet 19 Inch Width Black Aluminum Height For Mm X WNG3210-KBR1CM1U
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: Server
Form Factor: Floor Standing
Product Color: Black
Product Material: Aluminum,Steel,Glass,SPCC
Dynamic/Rolling Weight Capacity: 353.80 kg
Static/Stationary Weight Capacity: 771.11 kg
Height: 63.41" (1610.61 mm)
Width: 23.62" (599.95 mm)
Depth: 42.90" (1089.66 mm)
Rack Height: 32U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Built with aluminum for added firmness and maximum reliability
- Floor Standing form factor for added reliability and dependability
- Server application, usage for your items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience and ease
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Manufacturer Part Number | WNG3210-KBR1CM1U |
| Manufacturer Website Address | http://www.istarusa.com |
| Brand Name | Claytek |
| Product Series | WNG |
| Product Model | WNG3210-KBR1CM1U |
| Product Name | WNG3210-KBR1CM1U Rack Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Server |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminum,Steel,Glass,SPCC |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 353.80 kg |
| Static/Stationary Weight Capacity | 771.11 kg |
| Height | 63.41" (1610.61 mm) |
| Width | 23.62" (599.95 mm) |
| Depth | 42.90" (1089.66 mm) |
| Rack Height | 32U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]