Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Claytek Rack-mount Server Cabinet Depth With Supporting Tray For Heavy Equipment And Flexible Layout Mm WNG1810-SFH40
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 18U 1000mm Depth Rack-mount Server Cabinet
- 2U Supporting Tray
- M6 Mounting Screws
- Cage Nuts
Application/Usage: Server
Form Factor: Rack-mountable
Product Color: Black
Product Material: SPCC,Steel,Glass,Aluminum
Dynamic/Rolling Weight Capacity: 353.80 kg
Static/Stationary Weight Capacity: 771.11 kg
Height: 38.91" (988.31 mm)
Width: 23.62" (599.95 mm)
Depth: 42.90" (1089.66 mm)
Rack Height: 18U
Rack Depth: 32" (812.80 mm)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with spcc for added firmness and maximum reliability
- Rack-mountable rack cabinet allows maximum space utilization with easy and convenient access to the equipment
- Server application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Manufacturer Part Number | WNG1810-SFH40 |
| Manufacturer Website Address | http://www.istarusa.com |
| Brand Name | Claytek |
| Product Series | WNG |
| Product Model | WNG1810-SFH40 |
| Product Name | 18U 1000mm Depth Rack-mount Server Cabinet with 2U Supporting Tray |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Server |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Color | Black |
| Product Material | SPCC,Steel,Glass,Aluminum |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 353.80 kg |
| Static/Stationary Weight Capacity | 771.11 kg |
| Height | 38.91" (988.31 mm) |
| Width | 23.62" (599.95 mm) |
| Depth | 42.90" (1089.66 mm) |
| Rack Height | 18U |
| Rack Depth | 32" (812.80 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]