Da-Lite Contour Electrol 164" (4165.60 mm) Electric Projection Screen - Front Projection - 16:10 - Matte White - 87" (2209.80 mm) x - (37578)
SKU:
37578
UPC:
757120375784
MSRP:
$35.99
$35.99
$33.99
Save:
$2.00 (5.56%)
Warranty Information:
1 Year
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Diagonal Image Size: 164" (4165.60 mm)
Screen Height: 87" (2209.80 mm)
Screen Width: 139" (3530.60 mm)
Screen Fabric: Matte White
Front Projection: Yes
Aspect Ratio: 16:10
Screen Gain: 1
Viewing Angle: 60°
Screen Folding Mechanism: Electric
Mount Type: Ceiling Mount,Wall Mount
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Limited Warranty: 1 Year
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 16:10 format
- 164" (4165.60 mm) display is ideal for a large gathering of people
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Adjust the screen to your desired viewing angle or fold it electrically with ease
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 37578 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | Contour Electrol |
| Product Name | Contour Electrol Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 164" (4165.60 mm) |
| Screen Height | 87" (2209.80 mm) |
| Screen Width | 139" (3530.60 mm) |
| Screen Fabric | Matte White |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Gain | 1 |
| Viewing Angle | 60° |
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Ceiling Mount,Wall Mount |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
Da-Lite Contour Electrol 164" (4165.60 mm) Electric Projection Screen - Front Projection - 16:10 - Matte White - 87" (2209.80 mm) x - (37578)
MSRP:
$35.99
$35.99
$33.99
Save:
$2.00 (5.56%)
Out of stock