Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Da-Lite Model C Projection Screen - Large Format Wall/Ceiling Mount Manual Screen - 100in - 4:3 - Matte White - 60" (1524 mm) Height x (40237)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Model C Projection Screen
- Pull Cord
Diagonal Image Size: 100" (2540 mm)
Screen Height: 60" (1524 mm)
Screen Width: 80" (2032 mm)
Screen Fabric: Matte White
Aspect Ratio: 4:3
Screen Folding Mechanism: Manual
Indoor/Outdoor: Indoor
Mount Type: Wall/Ceiling Mount
Package Contents:
Country of Origin: United States
Limited Warranty: 1 Year
- Features 4:3 aspect ratio
- This 100" (2540 mm) diagonal screen is ideal for everyday use
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Screen sets up rapidly without tools and collapses into a smaller case for easy portability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 40237 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | Model C |
| Product Name | Model C Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 100" (2540 mm) |
| Screen Height | 60" (1524 mm) |
| Screen Width | 80" (2032 mm) |
| Screen Fabric | Matte White |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Da-Lite Pull Rod |
| SKU | 74689 |
| Sale Price | $18.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]