Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Da-Lite Model C Projection Screen - Large Format Wall/Ceiling Mount Manual Screen - 84in x 84in - Matte White - 84" (2133.60 mm) x 84" (75912)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Model C Projection Screen
- Pull Cord
- Mounting Bracket
Diagonal Image Size: 118.8" (3017.52 mm)
Screen Height: 84" (2133.60 mm)
Screen Width: 84" (2133.60 mm)
Screen Fabric: Matte White
Screen Folding Mechanism: Manual
Indoor/Outdoor: Indoor
Mount Type: Wall/Ceiling Mount
Package Contents:
Country of Origin: United States
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Limited Warranty: 1 Year
- Features 118.8" (3017.52 mm) screen size for presenting to a large group
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- The screen is foldable and ideal for temporary installation. Stores in a rugged case, portable and easy to assemble.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 75912 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | Model C |
| Product Name | Model C Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 118.8" (3017.52 mm) |
| Screen Height | 84" (2133.60 mm) |
| Screen Width | 84" (2133.60 mm) |
| Screen Fabric | Matte White |
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Da-Lite Pull Rod |
| SKU | 74689 |
| Sale Price | $18.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]