Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Da-Lite Model C Projection Screen - Wall/Ceiling Mount Manual Screen for Large Rooms - High Contrast Matte White - 113in - 16:10 - - x (36442)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Model C Projection Screen
- Pull Cord
- Mounting Bracket
Diagonal Image Size: 113" (2870.20 mm)
Screen Height: 59.8" (1520 mm)
Screen Width: 96.1" (2440 mm)
Screen Fabric: High Contrast Matte White
Aspect Ratio: 16:10
Projection Formats: Widescreen
Screen Folding Mechanism: Manual
Indoor/Outdoor: Indoor
Mount Type: Wall/Ceiling Mount
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD Gold
Limited Warranty: 1 Year
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 16:10 format
- Features 113" (2870.20 mm) that is suitable for large group presentations
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- The screen is foldable and ideal for temporary installation. Stores in a rugged case, portable and easy to assemble.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 36442 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | Model C |
| Product Name | Model C Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 113" (2870.20 mm) |
| Screen Height | 59.8" (1520 mm) |
| Screen Width | 96.1" (2440 mm) |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Projection Formats | Widescreen |
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Da-Lite Pull Rod |
| SKU | 74689 |
| Sale Price | $18.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]