Da-Lite Model C Projection Screen with CSR - Wall/Ceiling Mount Manual Screen - High Contrast Matte White - 164in - 16:10 - High Matte (34739)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Model C Projection Screen
- Pull Cord
- Mounting Bracket
Diagonal Image Size: 164" (4165.60 mm)
Screen Height: 87" (2210 mm)
Screen Width: 139" (3530 mm)
Screen Fabric: High Contrast Matte White
Aspect Ratio: 16:10
Projection Formats: Widescreen
Screen Folding Mechanism: Manual
Indoor/Outdoor: Indoor
Mount Type: Wall/Ceiling Mount
Package Contents:
Country of Origin: United States
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD Gold,GREENGUARD
Limited Warranty: 1 Year
- Features 16:10 aspect ratio
- Features 164" (4165.60 mm) screen size for presenting to a large group
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- The screen is foldable and ideal for temporary installation. Stores in a rugged case, portable and easy to assemble.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 34739 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | Model C |
| Product Name | Model C Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 164" (4165.60 mm) |
| Screen Height | 87" (2210 mm) |
| Screen Width | 139" (3530 mm) |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Projection Formats | Widescreen |
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold,GREENGUARD |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Da-Lite Pull Rod |
| SKU | 74689 |
| Sale Price | $18.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]