Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Da-Lite UTB Contour 182" (4622.80 mm) Fixed Frame Projection Screen - 21:9 - HD Progressive 1.3 - 71" (1803.40 mm) Height x 168" mm) - (DL15759)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Diagonal Image Size: 182" (4622.80 mm)
Screen Height: 71" (1803.40 mm)
Screen Width: 168" (4267.20 mm)
Screen Fabric: HD Progressive 1.3
Aspect Ratio: 21:9
Screen Gain: 1.3
Projection Formats: Ultrawide
Fixed Frame: Yes
Mount Type: Wall Mount
Limited Warranty: 5 Year
- Smallest edge of any fixed frame on the market
- Low profile flat panel design - 1-3/8" off the wall
- Features HD Progressive surfaces designed for 1080p, 4K and Ultra HD
- Standard black backing retains projected brightness
- Seamless surfaces
- Black frame finish
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | DL15759 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Da-Lite |
| Product Line | UTB Contour |
| Product Name | UTB Contour Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 182" (4622.80 mm) |
| Screen Height | 71" (1803.40 mm) |
| Screen Width | 168" (4267.20 mm) |
| Screen Fabric | HD Progressive 1.3 |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Screen Gain | 1.3 |
| Projection Formats | Ultrawide |
| Fixed Frame | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Wall Mount |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
User-Manual
[/custom-user-manual]