DataLocker DL GO 64GB (Usb 3.2 (gen 1) type a + Usb 3.0 + Usb 3.1) Flash Drive - 64 GB - USB 3.2 (Gen 1) Type A, USB 3.0, USB 3.1 - - (DLGO-064)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 64 GB
Maximum Read Speed: 160 MB/s
Maximum Write Speed: 120 MB/s
Encryption Standard: 256-bit AES-XTS
Features: Hardware Encryption,Face Recognition,Fingerprint Reader,Secure,Password Protection,Read-only Mode,Dust Proof,Water Proof,Portable,Rugged Casing,Tough Epoxy Coating,Remote Management Ready,Touch ID
Host Interface: USB 3.2 (Gen 1) Type A,USB 3.0,USB 3.1
Rugged: Yes
Width: 0.73" (18.60 mm)
Length: 2.20" (55.80 mm)
Weight (Approximate): 0.917 oz (26 g)
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 5 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | DataLocker |
| Manufacturer Part Number | DLGO-064 |
| Manufacturer Website Address | http://datalocker.com |
| Brand Name | DataLocker |
| Product Model | DL GO |
| Product Name | DL GO 64GB (Usb 3.2 (gen 1) type a + Usb 3.0 + Usb 3.1) Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Maximum Read Speed | 160 MB/s |
| Maximum Write Speed | 120 MB/s |
| Encryption Standard | 256-bit AES-XTS |
| Features | Hardware Encryption,Face Recognition,Fingerprint Reader,Secure,Password Protection,Read-only Mode,Dust Proof,Water Proof,Portable,Rugged Casing,Tough Epoxy Coating,Remote Management Ready,Touch ID |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A,USB 3.0,USB 3.1 |
| Physical Characteristics | |
| Rugged | Yes |
| Width | 0.73" (18.60 mm) |
| Length | 2.20" (55.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.917 oz (26 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]