Datalogic General Purpose Corded Handheld Linear Imager Bar Code Reader - Cable Connectivity - 400 scan/s - 1D - Imager - - USB - (QW2120-BK)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Autodiscriminates all standard 1D codes including GS1 DataBar linear codes
- Australian Post
- British Post
- Canadian Post
- China Post
- Japanese Post
- KIX Post
- Korea Post
- Planet Code
- Postnet
- Royal Mail Code (RM4SCC)
- EAN/JAN Composites
- GS1 DataBar Composites
- GS1 DataBar Expanded Stacked
- GS1 DataBar Stacked
- GS1 DataBar Stacked Omnidirectional
Connectivity Technology: Cable
Scanning Capability: 1D
Barcode Symbology Supported:
1D / Linear Codes:
Postal Codes:
Stacked Codes:
Image Sensor Type: Imager
Scan Rate: 400 scan/s
Scan Pattern: Omni-directional
Host Interface: USB
Form Factor: Handheld
Product Color: Black
Height: 6.70" (170.18 mm)
Width: 2.50" (63.50 mm)
Depth: 2.70" (68.58 mm)
Weight (Approximate): 4.20 oz (119.07 g)
Country of Origin: Vietnam
- Scan barcodes with a staggering speed of 400 scan/s
- Perfect for applications that require direct association with a workstation or a notebook
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Datalogic S.p.A |
| Manufacturer Part Number | QW2120-BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.datalogic.com |
| Brand Name | Datalogic |
| Product Line | QuickScan |
| Product Model | QW2120-BK |
| Product Name | General Purpose Corded Handheld Linear Imager Bar Code Reader |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported | 1D / Linear Codes:
Postal Codes:
Stacked Codes:
|
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Rate | 400 scan/s |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Handheld |
| Product Color | Black |
| Height | 6.70" (170.18 mm) |
| Width | 2.50" (63.50 mm) |
| Depth | 2.70" (68.58 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.20 oz (119.07 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Vietnam |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]