B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- ThinkStation P330 (SFF/Tower)
- ThinkStation P330 (SFF/Tower) Gen 2
- ThinkSystem SR250
- ThinkSystem ST250
- ThinkSystem ST50
Memory Size: 16 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Voltage: 1.20 V
Number of Modules: 1 x 16GB
Memory Speed: 2666 MHz
Memory Standard: DDR4-2666/PC4-21300
Error Checking: ECC
Signal Processing: Unbuffered
CAS Latency: CL19
Device Supported: Server,Desktop PC
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
Compatibility:
Lenovo Servers:
Country of Origin: China
Limited Warranty: Lifetime
- 2666 MHz memory speed with Unbuffered signal for great multitasking capability
- DIMM 16 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4-2666/PC4-21300 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KTL-TS426E/16G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | Kingston |
| Product Name | 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL19 |
| Device Supported | Server,Desktop PC |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Lenovo Servers:
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
DDR4 16 GB 2666 MHz Server And Desktop Memory Module Kingston SDRAM For PC X KTL-TS426E/16G
MSRP:
$99.95
$100.91
$92.95
Save:
$7.00 (6.94%)
Out of stock