Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Fluke Networks DSX2-5000 Cable Analyzer - Twisted Pair Cable Testing, Wiremap, Insertion Loss Measurement - LCD - USB - Network - Pair (DSX2-5000/GLD INT)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 1 x Versiv Mainframe & Remote
- 2 x DSX-5000 CableAnalyzer Modules
- Set of Cat 6A/Class EA Permanent Link Adapters
- Set of Cat 6A/Class EA Channel Adapters
- 2 x Headsets
- 2 x HandStrap
- 2 x Shoulder Straps
- Carry Case
- USB Interface Cable
- 2 x AC Chargers
- 2 x Universal Couplers
- Statement of Calibration
- Getting Started Guide
Device Function: Twisted Pair Cable Testing,Wiremap,Insertion Loss Measurement
USB: Yes
Network (RJ-45): Yes
Wireless LAN: Yes
Media Type Supported: Twisted Pair
Network Standard: 40GBase-X
Ethernet Technology: 40 Gigabit Ethernet
Display Screen Type: LCD
Battery Size Supported: 7.2V
Battery Rechargeable: Yes
Battery Life: 8 Hour
Battery Chemistry: Lithium Ion (Li-Ion)
Input Voltage: 7.2 V DC
Height: 11" (279.40 mm)
Width: 5.25" (133.35 mm)
Depth: 2.62" (66.55 mm)
Weight (Approximate): 1.28 kg
Package Contents:
Additional Warranty Information:
1 year Gold Support
- Versiv™ modular design supports copper certification, fiber optic loss, OTDR testing and fiber end-face inspection
- Unmatched speed for Cat 6A, 8, Class FA, I/II and all current standards
- ProjX™ system manages job requirements and progress from set-up to systems acceptance, making sure all tests are completed correctly
- Taptive™ user interface simplifies set-up, and eliminates errors
- Analyze test results and create professional test reports using LinkWare™ management software
- Graphically displays the source of failures including crosstalk, return loss and shield faults for faster troubleshooting
- Intertek Verified to TIA Level 2G - the most stringent accuracy requirement
- Copper cable certifiers endorsed by cabling vendors worldwide
- Built in Alien Crosstalk testing
- Compatible with Linkware™ Live. Linkware Live enables to easily track job progress, get real-time access to test results to quickly fix problems in the field, and easily transfer and consolidate test results from the tester to LinkWare™ PC Cable Test Management Software
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Fluke Networks |
| Manufacturer Part Number | DSX25000GLDINT |
| Manufacturer Website Address | http://www.flukenetworks.com |
| Brand Name | Fluke Networks |
| Product Line | CableAnalyzer |
| Product Series | DSX |
| Product Model | DSX2-5000 |
| Product Name | DSX2-5000 Cable Analyzer |
| Product Type | Cable Analyzer |
| Technical Information | |
| Device Function | Twisted Pair Cable Testing,Wiremap,Insertion Loss Measurement |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | Yes |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Network Standard | 40GBase-X |
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LCD |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | 7.2V |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Life | 8 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Power Description | |
| Input Voltage | 7.2 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 11" (279.40 mm) |
| Width | 5.25" (133.35 mm) |
| Depth | 2.62" (66.55 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.28 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1 year Gold Support |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Fluke Networks DSX CAT 6A/CLASS EA CHA Set - 2 |
| SKU | DSX-CHA004S |
| Sale Price | $847.95 |
| Product | Fluke Networks Cat.8 Network Cable - Category 8 Network Cable for Network Device, Cable Analyzer, Patch Panel, Hub, Switch - 40 Gbit/s |
| SKU | DSX-PLA804S |
| Sale Price | $2381.95 |
| Product | Fluke Networks VERSIV-ADP-WIFI Wi-Fi Adapter for Cable Analyzer |
| SKU | VERSIV-ADP-WIFI |
| Sale Price | $78.95 |
| Product | Fluke Networks PWR-SPLY-30W SA/IN AC Adapter - 30 W - 120 V AC, 230 V AC Input - 15 V DC Output - 2 A |
| SKU | PWR-SPLY-30W SA/IN |
| Sale Price | $195.95 |
| Product | Fluke Networks Backpack Strap for Versiv Large Case |
| SKU | VERSIV-BACKPK-STRP |
| Sale Price | $118.95 |
[/custom-options]