Fluke Networks FiberLert Live Fiber Detector - Fiber Optic Cable Testing - 2Number of Batteries Supported - AAA - Battery Included (5317262)
SKU:
5317262
UPC:
0195112035665
MSRP:
$200.95
$200.95
$182.95
Save:
$18.00 (8.96%)
Warranty Information:
2 Year
Condition:
New
Width:
3.61
(cm)
Height:
7.29
(cm)
Depth:
26.09
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Additional-pdf1
Additional-pdf2
- FiberLert Live Fiber Detector
- 2 x AAA Alkaline Batteries
Device Function: Fiber Optic Cable Testing
Number of Batteries Supported: 2
Battery Size Supported: AAA
Battery Included: Yes
Height: 2.87" (72.90 mm)
Width: 1.42" (36.07 mm)
Depth: 10.27" (260.86 mm)
Weight (Approximate): 59.5 g
Package Contents:
Limited Warranty: 2 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Fluke Networks |
| Manufacturer Part Number | 5317262 |
| Manufacturer Website Address | http://www.flukenetworks.com |
| Brand Name | Fluke Networks |
| Product Line | FiberLert |
| Product Name | FiberLert Live Fiber Detector |
| Product Type | Fiber Distance/Fault Locator |
| Technical Information | |
| Device Function | Fiber Optic Cable Testing |
| Battery Information | |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | AAA |
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.87" (72.90 mm) |
| Width | 1.42" (36.07 mm) |
| Depth | 10.27" (260.86 mm) |
| Weight (Approximate) | 59.5 g |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]
Fluke Networks FiberLert Live Fiber Detector - Fiber Optic Cable Testing - 2Number of Batteries Supported - AAA - Battery Included (5317262)
MSRP:
$200.95
$200.95
$182.95
Save:
$18.00 (8.96%)
Available & Ready to Ship