Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Fortinet Redundant Power Supply - External - 120 V AC, 230 V AC Input - 12 V DC, 54 V DC Output - 1.18 kW (FRPS-740-FS)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Redundant Power Supply
- 2 x DC Cables
- FS-124D-POE
- FS-224D-FPOE
- FS-248D-FPOE
- FS-424D-FPOE
- FS-448D-POE
- FS-424D-POE
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Output Voltage: 12 V DC,54 V DC
Output Power: 1.18 kW
Form Factor: External
Height: 1.70" (43.18 mm)
Width: 17.30" (439.42 mm)
Depth: 16.10" (408.94 mm)
Weight (Approximate): 14.33 lb (6499.98 g)
Package Contents:
Compatibility: Fortinet FortiSwitches:
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Fortinet, Inc |
| Manufacturer Part Number | FRPS-740-FS |
| Manufacturer Website Address | http://www.fortinet.com |
| Brand Name | Fortinet |
| Product Line | FortiRPS |
| Product Name | Redundant Power Supply |
| Product Type | Redundant Power Supply |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC,54 V DC |
| Output Power | 1.18 kW |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Height | 1.70" (43.18 mm) |
| Width | 17.30" (439.42 mm) |
| Depth | 16.10" (408.94 mm) |
| Weight (Approximate) | 14.33 lb (6499.98 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Fortinet FortiSwitches:
|
[/custom-specifications]