B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Connectivity Technology: Wired
Charging Capability: Yes
Device Supported: Tablet PC
Host Interface: USB Type C
Height: 5.68" (144.27 mm)
Width: 9.27" (235.46 mm)
Depth: 1.90" (48.26 mm)
Weight (Approximate): 208.7 g
Compatibility:
Samsung Galaxy Tab Active 2 Android Tablet PC
- Synchronize data conveniently with your computer via Gamber-Johnson Cradle
- Small and thin USB Type C interface works with the thinnest devices
- The advance technological cradle have charging capability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Manufacturer Part Number | 7160-1313-00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gamberjohnson.com |
| Brand Name | Gamber-Johnson |
| Product Name | Cradle |
| Product Type | Cradle |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Charging Capability | Yes |
| Device Supported | Tablet PC |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Physical Characteristics | |
| Height | 5.68" (144.27 mm) |
| Width | 9.27" (235.46 mm) |
| Depth | 1.90" (48.26 mm) |
| Weight (Approximate) | 208.7 g |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab Active 2 Android Tablet PC |
[/custom-specifications]
Gamber-Johnson Cradle - Wired - Tablet PC - Charging Capability - USB Type C (7160-1313-00)
$169.99
Out of stock