Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Gamber-Johnson Mounting Base - Black Powder Coat - 1 (7160-0556)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Color Family: Black
Product Color: Black Powder Coat
Height: 6.88" (174.75 mm)
Width: 18.44" (468.38 mm)
Depth: 13.66" (346.96 mm)
Weight (Approximate): 12.68 lb (5751.55 g)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Manufacturer Part Number | 7160-0556 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gamberjohnson.com |
| Brand Name | Gamber-Johnson |
| Product Name | Vehicle Base for Chevrolet Colorado (2015) / GMC Canyon (2015-2016) |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Mounting Base |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Height | 6.88" (174.75 mm) |
| Width | 18.44" (468.38 mm) |
| Depth | 13.66" (346.96 mm) |
| Weight (Approximate) | 12.68 lb (5751.55 g) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Gamber-Johnson Mounting Adapter for Cradle, Tablet PC, Docking Station - Black - Steel |
| SKU | 7160-0500 |
| Sale Price | $319.95 |
| Product | Gamber-Johnson Vehicle Mount - Black - Steel |
| SKU | 7160-0230 |
| Sale Price | $93.95 |
| Product | Gamber-Johnson 7160-0178 Vehicle Mount - Black - Black |
| SKU | 7160-0178 |
| Sale Price | $112.95 |
| Product | Gamber-Johnson Vehicle Mount - Black - Black |
| SKU | DS-LOWER9 |
| Sale Price | $78.95 |
[/custom-options]