Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Gamber-Johnson Universal Phone Charging Cradle - Wired - Handheld Device, Phone - Charging Capability - Synchronizing Capability - USB (7170-0947)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: Wired
Charging Capability: Yes
Synchronizing Capability: Yes
Device Supported: Handheld Device,Phone
Rugged: Yes
Features: Vibration Resistant,Strap
Host Interface: USB Type C
Height: 5.50" (139.70 mm)
Width: 2.60" (66.04 mm)
Depth: 2.40" (60.96 mm)
Weight (Approximate): 4.80 oz (136.08 g)
- With the Gamber-Johnson Cradle, charge or synchronize data at the same time
- Connects with your devices via a cord to ensure worry-free signal quality
- USB Type C connector is fast and reversible
- The advance technological cradle have charging capability
- With the fast synchronizing capability of the cradle, sync your info with the convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Manufacturer Part Number | 7170-0947 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gamberjohnson.com |
| Brand Name | Gamber-Johnson |
| Product Name | Universal Phone Charging Cradle |
| Product Type | Cradle |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Charging Capability | Yes |
| Synchronizing Capability | Yes |
| Device Supported | Handheld Device,Phone |
| Rugged | Yes |
| Features | Vibration Resistant,Strap |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Physical Characteristics | |
| Height | 5.50" (139.70 mm) |
| Width | 2.60" (66.04 mm) |
| Depth | 2.40" (60.96 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz (136.08 g) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Zirkona Mounting Clamp for Motorcycle - Stainless Steel, Aluminum |
| SKU | 7110-1365 |
| Sale Price | $57.95 |
| Product | Zirkona Vehicle Mount for Computer, Tablet PC, TV - 33.07 lb (15000 g) Load Capacity - Anodized Aluminum, Metal |
| SKU | 7110-1259 |
| Sale Price | $49.95 |
| Product | Gamber-Johnson Zirkona Suction Cup |
| SKU | 19753 |
| Sale Price | $32.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]