Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Gamber-Johnson Universal Vehicle Mount for Notebook - Rugged (7170-0892-00)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Universal Adjustable Seat Base (7160-1624)
- 13" Lower Tube Assembly (DS-LOWER-13)
- 7" Center-Mounting Complete Upper Pole (7160-0178)
- Support Brace - Short (7160-0230)
Device Supported: Notebook
Rugged: Yes
Features: Adjustable
Height: 26.50" (673.10 mm)
Width: 10.32" (262.13 mm)
Depth: 13.75" (349.25 mm)
Weight (Approximate): 16.20 lb (7348.20 g)
Application/Usage: Vehicle
Compatibility:
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Manufacturer Part Number | 7170-0892-00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gamberjohnson.com |
| Brand Name | Gamber-Johnson |
| Product Line | Universal |
| Product Name | Universal Adjustable Seat Base Pedestal Kit |
| Product Type | Vehicle Mount |
| Product Information | |
| Device Supported | Notebook |
| Rugged | Yes |
| Features | Adjustable |
| Physical Characteristics | |
| Height | 26.50" (673.10 mm) |
| Width | 10.32" (262.13 mm) |
| Depth | 13.75" (349.25 mm) |
| Weight (Approximate) | 16.20 lb (7348.20 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Vehicle |
| Compatibility |
|
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]