Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Gamber-Johnson Vehicle Mount for Keyboard, Tablet PC - 1 Display(s) Supported - 75 x 75 (7170-0514)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Independent Tablet Display Mount
- Mount Base
- Mongoose Motion Attachment
- Quick Release Keyboard Tray
Device Supported: Keyboard,Tablet PC
Number of Displays Supported: 1
Mounting Pattern: 75 x 75
Height: 14.40" (365.76 mm)
Width: 7.50" (190.50 mm)
Depth: 14.40" (365.76 mm)
Weight (Approximate): 15 lb (6803.89 g)
Package Contents:
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Manufacturer Part Number | 7170-0514 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gamberjohnson.com |
| Brand Name | Gamber-Johnson |
| Product Name | Independent Rotation Tablet Display Mount Kit |
| Product Type | Vehicle Mount |
| Product Information | |
| Device Supported | Keyboard,Tablet PC |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Height | 14.40" (365.76 mm) |
| Width | 7.50" (190.50 mm) |
| Depth | 14.40" (365.76 mm) |
| Weight (Approximate) | 15 lb (6803.89 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Gamber-Johnson Vehicle Mount for Tablet, Docking Station |
| SKU | 7160-0758 |
| Sale Price | $110.95 |
| Product | Gamber-Johnson 7160-0220 Vehicle Mount - Black - Black |
| SKU | 7160-0220 |
| Sale Price | $378.95 |
| Product | Gamber-Johnson Vehicle Mount for Tablet, Docking Station - 75 x 75 |
| SKU | 7160-0761 |
| Sale Price | $99.95 |
[/custom-options]