B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Manufacturer-Brochure
Device Supported: Tablet,Dock,Cradle
Features: Foldable,Adjustable Angle
Mount Function: Swivel,Cable Management,Pivot
VESA Mount Compatible: Yes
Mounting Pattern: 75 x 75
Height: 14.40" (365.76 mm)
Width: 6.20" (157.48 mm)
Depth: 4.40" (111.76 mm)
Weight (Approximate): 2.75 lb (1247.38 g)
Application/Usage: Public Safety,Utility,Display,Vehicle
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Manufacturer Part Number | 7160-1865 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gamberjohnson.com |
| Brand Name | Gamber-Johnson |
| Product Name | Fold-Down Tablet Display Mount |
| Product Type | Vehicle Mount |
| Product Information | |
| Device Supported | Tablet,Dock,Cradle |
| Features | Foldable,Adjustable Angle |
| Mount Function | Swivel,Cable Management,Pivot |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Height | 14.40" (365.76 mm) |
| Width | 6.20" (157.48 mm) |
| Depth | 4.40" (111.76 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.75 lb (1247.38 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Public Safety,Utility,Display,Vehicle |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Gamber-Johnson Mongoose XLE Mounting Bracket for Tablet, Keyboard - VESA Mount Compatible |
| SKU | 7110-1305 |
| Sale Price | $96.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]
Gamber-Johnson Vehicle Mount for Tablet, Dock, Cradle - 75 x 75 - VESA Mount Compatible (7160-1865)
MSRP:
$224.29
$224.29
$145.99
Save:
$78.30 (34.91%)
Out of stock