Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Gigabyte Designare DDR4 2 X Memory Module 3200 MHz Optimized For Motherboards And Servers Motherboard Server SDRAM GB GP-DSG64G32
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 64 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Voltage: 1.35 V
Number of Modules: 2 x 32GB
Memory Speed: 3200 MHz
Memory Standard: DDR4-3200/PC4-25600
CAS Latency: CL16
Device Supported: Motherboard,Server
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
Thickness: 0.28" (7 mm)
Width: 1.26" (32 mm)
Length: 5.24" (133 mm)
- 3200 MHz of memory speed allows you to browse web, listen to songs and use routine software simultaneously
- 64 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- DDR4-3200/PC4-25600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | GP-DSG64G32 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gigabyte.com |
| Brand Name | GIGABYTE |
| Product Line | Designare |
| Product Name | Designare 64GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 2 x 32GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| CAS Latency | CL16 |
| Device Supported | Motherboard,Server |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 0.28" (7 mm) |
| Width | 1.26" (32 mm) |
| Length | 5.24" (133 mm) |
[/custom-specifications]