Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Gigabyte Intel Chipset Micro ATX Socket LGA-1200 Desktop Motherboard Supporting Xeon And Pentium Processors Processor Supported GB MX33-BS0
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Entry and small business server board
- Micro ATX form factor
- Intel® Xeon® E-2300 series processors
- Intel® C252 Express Chipset
- 4 x UDIMM slots, DDR4 3200MHz
- 2 x GbE LAN ports (Intel® I210-AT)
- 1 x Dedicated management port
- 6 x 7-pin SATA 6Gb/s ports
- Ultra-Fast M.2 PCIe Gen3 x4 interface
- 2 x USB 3.2 Gen2 ports supported
- 2 x PCIe Gen4 expansion slots
- Support for standard IPMI specifications that allows users to integrate services into a single platform through an open interface
- Automatic event recording, which can record system behavior 30 seconds before an event occurs, making it easier to determine subsequent actions
- Integrate SAS/SATA/NVMe devices and RAID controller firmware into GIGABYTE Management Console to monitor and control Broadcom® MegaRAID adapters.
- GSM Server: A software program that provides real-time, remote control using a graphical user interface through an administrator's computer or through a server in the cluster. The software allows ease of maintenance for large clusters of servers.
- GSM CLI: A command-line interface for monitoring and managing remotely.
- GSM Agent: A software program installed on each GIGABYTE server node that retrieves information from each system and devices through the OS, and this software integrates with GSM Server or GSM CLI.
- GSM Mobile: A mobile app for both Android and iOS that provides admins with real-time system information.
- GSM Plugin: An application program interface that allows users to use VMware vCenter for real-time monitoring and management of server clusters.
Marketing Information:
Intel® C252 chipset
Intel® Xeon® E-2300 Processors
The Intel Xeon E-2300 processors offer 10 new processor varieties, including options with 4, 6, or 8 cores, and thermal design points (TDPs) ranging from 65W up to 95W. With Intel® Turbo Boost Technology frequencies as high as 5.1 GHz, and memory speeds up to 23 percent faster than the prior generation, these new processors outperform the prior Intel Xeon E processor by up to 17 percent. And when coupled with Intel® C250 Series Chipsets, this platform offers more I/O bandwidth and speed across options including new PCIe 4.0, more lanes of PCIe 3.0, USB 3.2 with new 2x2 (20 Gb), and SATA 3.0 support.
Hardware Security l Optional TPM 2.0 Module
For hardware-based authentication, the passwords, encryption keys, and digital certificates are stored in a TPM module to prevent unwanted users from gaining access to your data. GIGABYTE TPM modules come in either a Serial Peripheral Interface or Low Pin Count bus.
Value-added Management
GIGABYTE offers free-of-charge management applications via a specialized small processor built on the server.
GIGABYTE Management Console
For management and maintenance of a server or a small cluster, users can use the GIGABYTE Management Console, which is pre-installed on each server. Once the servers are running, IT staff can perform real-time health monitoring and management on each server through the browser-based graphical user interface. In addition, the GIGABYTE Management Console also provides:
GIGABYTE Server Management (GSM)
GSM is a software suite that can manage clusters of servers simultaneously over the internet. GSM can be run on all GIGABYTE servers and has support for Windows and Linux. GSM can be downloaded from GIGABYTE website and complies with IPMI and Redfish standards. GSM includes a complete range of system management functions that includes the following utilities:
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: C252
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket LGA-1200
Processor Generation Supported: 11th Gen
Processor Supported: Xeon,Pentium
Number of Memory Slots: 4
Memory Form Factor: DIMM
Maximum Memory Supported: 128 GB
Memory Speed Supported: 3200 MHz,2666 MHz
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0,1,5,10
Onboard Video: On-board Video Chipset
Graphics Controller Model: AST2500
Gigabit Ethernet: Yes
Total Number of Expansion Slots: 2
Total Number of PCI Express Slots: 2
Number of PCI Express x8 Slots: 1
Number of PCI Express x16 Slots: 1
Total Number of USB Ports: 6
Number of USB 2.0 Ports: 4
Number of USB 3.2 Ports: 2
VGA: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Number of SATA Interfaces: 6
Number of M.2 Interfaces: 1
Total Number of Onboard USB Ports: 2
Number of Onboard USB 3.2 Ports: 2
Form Factor: Micro ATX
Width: 9.61" (244 mm)
Depth: 9.61" (244 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
- With the compatible Intel Pentium processor, experience splendid PC performance; enjoy songs, movies and get your work completed concurrently
- DDR4 SDRAM compatible slot - Installs memory that reduces processor's idle time and enhances computer's performance
- Micro ATX form factor brings a significant number of PCI slots, expansion slots, and peripheral ports with an enhanced heat dissipation capability
- With 4 USB 2.0 ports, connect devices for a quick data movement
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | MX33-BS0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gigabyte.com |
| Brand Name | Gigabyte |
| Product Model | MX33-BS0 |
| Product Name | MX33-BS0 (rev. 1.x) Desktop Motherboard |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C252 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1200 |
| Processor Generation Supported | 11th Gen |
| Processor Supported | Xeon,Pentium |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Speed Supported | 3200 MHz,2666 MHz |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0,1,5,10 |
| Video | |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Model | AST2500 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Total Number of PCI Express Slots | 2 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Ports | 2 |
| VGA | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 2 |
| Number of Onboard USB 3.2 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Micro ATX |
| Width | 9.61" (244 mm) |
| Depth | 9.61" (244 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]