Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
GIGABYTE NVIDIA GeForce RTX 4070 SUPER Graphic Card - 12 GB GDDR6X - 7680 x 4320 - 2.51 GHz Core - 192 bit Bus Width - PCI Express 4.0 (GV-N407SWF3OC-12GD)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
API Supported: DirectX 12 Ultimate,OpenGL 4.6
Number of Monitors Supported: 4
Maximum Digital Display Resolution: 7680 x 4320
CUDA Cores: 7168
Features: Triple-fan Cooler
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Line: GeForce
Chipset Series: RTX
Chipset Model: RTX 4070 SUPER
GPU Clock: 2.51 GHz
Standard Memory: 12 GB
Memory Technology: GDDR6X
Bus Width: 192 bit
Host Interface: PCI Express 4.0
DisplayPort: Yes
Number of DisplayPort Outputs: 3
HDMI: Yes
Number of HDMI Outputs: 1
Power Connector: 1x 16-pin,2x 8-pin
Form Factor: Plug-in Card
Cooler Type: Active Cooler
Height: 1.97" (50 mm)
Width: 4.96" (126 mm)
Length: 10.28" (261 mm)
Platform Supported: PC
- Enjoy optimal gaming experience and ultra-rich content with NVIDIA® GeForce™ RTX 4070 SUPER
- Built-in 12 GB GDDR6X memory for a crisp and detail display
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | GV-N407SWF3OC-12GD |
| Manufacturer Website Address | http://www.gigabyte.com |
| Brand Name | GIGABYTE |
| Product Model | GV-N407SWF3OC-12GD |
| Product Name | GeForce RTX 4070 SUPER WINDFORCE OC 12G Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | DirectX 12 Ultimate,OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| CUDA Cores | 7168 |
| Features | Triple-fan Cooler |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset Model | RTX 4070 SUPER |
| GPU Clock | 2.51 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | GDDR6X |
| Bus Width | 192 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 4.0 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Power Description | |
| Power Connector | 1x 16-pin,2x 8-pin |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Active Cooler |
| Height | 1.97" (50 mm) |
| Width | 4.96" (126 mm) |
| Length | 10.28" (261 mm) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]