Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Hikvision 55 Inch Commercial LCD Display 1920 X 1080 Direct LED 24 7 Operation Panel Days Unit Mm DS-D2055LU-Y
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Video Wall Compatible: Yes
Bezel Width (Top): 90.55 mil (2.30 mm)
Bezel Width (Bottom): 47.24 mil (1.20 mm)
Bezel Width (Left): 90.55 mil (2.30 mm)
Bezel Width (Right): 47.24 mil (1.20 mm)
Operation Hours: 24 Hours/7 Days
Number of Screens: 1
Viewable Screen Size: 55" (1397 mm)
Display Screen Type: LCD
Display Resolution: 1920 x 1080
Backlight Technology: Direct LED
Scan Format: 1080p
Brightness: 500 cd/m²
Color Gamut: 72% NTSC
Ethernet: Yes
USB: Yes
DVI: Yes
HDMI: Yes
DisplayPort: Yes
Serial: Yes
Number of HDMI Inputs: 1
Number of HDMI Outputs: 1
Number of DisplayPorts: 1
Number of DVI Ports: 1
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Color Family: Black
Product Color: Black
Mount Type: Wall Mountable
Height: 26.94" (684.28 mm)
Width: 47.78" (1213.61 mm)
Depth: 2.82" (71.63 mm)
Weight (Approximate): 60.03 lb (27230 g)
Application/Usage: Commercial
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Offers exceptionally smooth and crisp viewing experience due to its 1920 x 1080 full HD resolution
- Features 1920 x 1080 resolution and 1080p scan format for producing sharp and bright images
- Direct LED backlighting technology enabled for a bright and sharp display
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hikvision |
| Manufacturer Part Number | DS-D2055LU-Y |
| Manufacturer Website Address | http://www.hikvision.com |
| Brand Name | Hikvision |
| Product Model | DS-D2055LU-Y |
| Product Name | 55-inch 3.5mm LCD Display Unit |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Technical Information | |
| Video Wall Compatible | Yes |
| Bezel Width (Top) | 90.55 mil (2.30 mm) |
| Bezel Width (Bottom) | 47.24 mil (1.20 mm) |
| Bezel Width (Left) | 90.55 mil (2.30 mm) |
| Bezel Width (Right) | 47.24 mil (1.20 mm) |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Display & Graphics | |
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 55" (1397 mm) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Video | |
| Scan Format | 1080p |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of DVI Ports | 1 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Height | 26.94" (684.28 mm) |
| Width | 47.78" (1213.61 mm) |
| Depth | 2.82" (71.63 mm) |
| Weight (Approximate) | 60.03 lb (27230 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Commercial |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]