Hikvision Mifare Proximity Card Reader 1.96 In 49.78 Mm Operating Range Serial Wiegand 12 V DC Access Control DS-K1104M
SKU:
DS-K1104M
UPC:
813908025880
MSRP:
$129.95
$164.90
$118.95
Save:
$11.00 (6.67%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
7.59
(cm)
Height:
2.31
(cm)
Depth:
11.81
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Identification Method: Proximity
Operating Range: 1.96" (49.78 mm)
Serial: Yes
Wiegand: Yes
Input Voltage: 12 V DC
Height: 0.91" (23.11 mm)
Width: 2.99" (75.95 mm)
Depth: 4.65" (118.11 mm)
Weight (Approximate): 520 g
- With its card reading capability this card reader access device provides access control and security assurance
- With proximity technology get highly-secure access with outstanding and consistent performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hikvision |
| Manufacturer Part Number | DS-K1104M |
| Manufacturer Website Address | http://www.hikvision.com |
| Brand Name | Hikvision |
| Product Model | DS-K1104M |
| Product Name | Mifare Card Reader |
| Product Type | Card Reader Access Device |
| Technical Information | |
| Identification Method | Proximity |
| Operating Range | 1.96" (49.78 mm) |
| Interfaces/Ports | |
| Serial | Yes |
| Wiegand | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.91" (23.11 mm) |
| Width | 2.99" (75.95 mm) |
| Depth | 4.65" (118.11 mm) |
| Weight (Approximate) | 520 g |
[/custom-specifications]
Hikvision Mifare Proximity Card Reader 1.96 In 49.78 Mm Operating Range Serial Wiegand 12 V DC Access Control DS-K1104M
MSRP:
$129.95
$164.90
$118.95
Save:
$11.00 (6.67%)
Out of stock