Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Hikvision Professional PTZ Control Keyboard With LCD USB And Serial Ports Tilt Pan Port Zoom DS-1006KI
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Marketing Information:
128 x 64 screen
4-axis joystick
Connectable to the Multi-functional Video Center (MVC) and Matrix Access Gateway (VAG) by RS-422 serial port, and shortcut operation of camera/camera groups switch on video wall
Connectable to DVR by RS-485 serial port, and operation of front panel buttons
Connectable to dome by RS-485 serial port and realize PTZ control and picture capture by joystick operation
16 user accounts management: 1 admin and 15 operators
System upgrade and import / export of configuration files by USB-flash disk
Control Type: Pan,Tilt,Zoom
Display Type: LCD
USB: Yes
Serial: Yes
Height: 4.33" (110 mm)
Width: 17.13" (435 mm)
Depth: 7.60" (193 mm)
Weight (Approximate): 1 kg
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hikvision |
| Manufacturer Part Number | DS-1006KI |
| Manufacturer Website Address | http://www.hikvision.com |
| Brand Name | Hikvision |
| Product Model | DS-1006KI |
| Product Name | DS-1006KI Keyboard |
| Product Type | Surveillance Control Panel |
| Technical Information | |
| Control Type | Pan,Tilt,Zoom |
| Display & Graphics | |
| Display Type | LCD |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Serial | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 4.33" (110 mm) |
| Width | 17.13" (435 mm) |
| Depth | 7.60" (193 mm) |
| Weight (Approximate) | 1 kg |
[/custom-specifications]