Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Honeywell GRANIT ULTRA 2100IXR Barcode Scanner Kit - Cable Connectivity - 1D, 2D - Laser - Imager - Area - USB - Red - IP65, IP68 - (2100IXR-3USBN)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Reads standard 1D, PDF, 2D, Postal, Digimarc, DOT Code, and OCR symbologies
- 3m (10 ft): MIL-STD-810G, 25C (77°F), 55% RH
- 2.5m (8 ft): 20 drops from -30°C to 50°C (-22°F to 122°F), uncontrolled RH
- 2m (6.5 ft): 50 drops from -30°C to 50°C (-22°F to 122°F), uncontrolled RH
Connectivity Technology: Cable
Scanning Capability: 1D,2D
Barcode Symbology Supported:
Light Source: Laser
Image Sensor Type: Imager
Scan Pattern: Area
Scanner Range: FlexRange
Field of View (Horizontal): 42°
Field of View (Vertical): 36°
Reading Angle (Skew): 65°
Reading Angle (Pitch): 65°
Reading Angle (Roll): 360°
Motion Tolerance: 157 in/s (3987.80 mm/s)
Maximum Ambient Light: 100000 lux
Drop Specification:
Minimum Print Contrast: 15%
Minimum Element Resolution (Code 39): 5 mil (0.13 mm)
Maximum Element Resolution (Code 39): 100 mil (2.54 mm)
Minimum Element Resolution (DataMatrix): 10 mil (0.25 mm)
Maximum Element Resolution (DataMatrix): 100 mil (2.54 mm)
Minimum Element Resolution (PDF417): 6.70 mil (0.17 mm)
Image Sensor Resolution: 1280 x 1080
Illumination Type: LED
Illumination Color: Green
Air Electrostatic Discharge (+/-): 20kV
Contact Electrostatic Discharge (+/-): 8kV
AI-powered: Yes
Features: Vibration,Beep,Notification LED,Ergonomic Design
Host Interface: USB
Maximum Operating Power Consumption: 2.75 W
Standby Current: 175 mA
Operating Temperature: -22°F (-30°C) to 122°F (50°C)
Storage Temperature: -40°F (-40°C) to 158°F (70°C)
Humidity (Non-condensing): 95%
Form Factor: Handheld
Rugged: Yes
Color Family: Red
Product Color: Red
Durability: Impact Resistant,Scratch Resistant,Drop Resistant
Height: 5.49" (139.50 mm)
Width: 2.98" (75.80 mm)
Length: 7.67" (194.80 mm)
Weight (Approximate): 11.64 oz (330 g)
Ingress Protection (IP) Rating: IP65,IP68
Application/Usage: Warehouse,Distribution,Manufacturing,Picking,Packing
Limited Warranty: 3 Year
- With laser scanning technology you don't have to use any additional lighting as it works effectively in low ambient lighting conditions too
- Wired connectivity makes this scanner ideal for retail and desktop applications
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2100IXR-3USBN |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Brand Name | Honeywell |
| Product Line | Granit Ultra |
| Product Model | 2100iXR |
| Product Name | GRANIT ULTRA 2100IXR Barcode Scanner Kit |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D,2D |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Light Source | Laser |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Pattern | Area |
| Scanner Range | FlexRange |
| Field of View (Horizontal) | 42° |
| Field of View (Vertical) | 36° |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Motion Tolerance | 157 in/s (3987.80 mm/s) |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Drop Specification |
|
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil (0.13 mm) |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 100 mil (2.54 mm) |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil (0.25 mm) |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 100 mil (2.54 mm) |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 6.70 mil (0.17 mm) |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 1080 |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Green |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 20kV |
| Contact Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV |
| AI-powered | Yes |
| Features | Vibration,Beep,Notification LED,Ergonomic Design |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB |
| Power Description | |
| Maximum Operating Power Consumption | 2.75 W |
| Standby Current | 175 mA |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | -22°F (-30°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Handheld |
| Rugged | Yes |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Durability | Impact Resistant,Scratch Resistant,Drop Resistant |
| Height | 5.49" (139.50 mm) |
| Width | 2.98" (75.80 mm) |
| Length | 7.67" (194.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 11.64 oz (330 g) |
| Miscellaneous | |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65,IP68 |
| Application/Usage | Warehouse,Distribution,Manufacturing,Picking,Packing |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]