Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Honeywell GRANIT ULTRA 2105iXLR Barcode Scanner Kit - Cable/Wireless Connectivity - 98.43 ft (30000 mm) Scan Distance - 1D, 2D - Laser (2105IXLR-3SER-CLHN)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Code 39, code 128, code 93, code 11, code 32 Pharmaceutical, codabar, EAN, UPC, China Post, GS1 databar
- Aztec, Data Matrix, QR/Micro QR code, Maxicode, Chinese sensible (Han Xin) code, postal code, PDF417, DotCode
- Digimarc
- OCR A, OCR B, MICR E-13B and SEMI Font, in a 6 to 60 point OCR typeface
- 3m (10 ft): MIL-STD-810G, 25° C (77° F), 55% relative humidity
- 2.5m (8.2 ft): 20 drops from -20° C to 50° C (4° F to 122° F), 55% relative humidity
- 2m (6.5 ft): 50 drops from -30° C to 50° C (-22° F to 122° F), uncontrolled relative humidity
- GRANIT ULTRA 2105iXLR Barcode Scanner
- Battery (Battery-SCN11)
- RS232 Cable (CBL-020-300-C00)
- Horizontal Base(CCB23-100BT-07N)
Connectivity Technology: Cable/Wireless
Scanning Capability: 1D,2D
Barcode Symbology Supported:
1D:
2D:
Digital Watermarking:
OCR:
Light Source: Laser
Image Sensor Type: Imager
Scan Mode: Trigger
Scan Pattern: Area
Scanner Range: Ultra Long Range
Scanning Distance: 98.43 ft (30000 mm)
Cable Type Included: Serial
Field of View (Horizontal): 45°
Field of View (Vertical): 14°
Reading Angle (Skew): 65°
Reading Angle (Pitch): 65°
Reading Angle (Roll): 360°
Maximum Ambient Light: 100000 lux
Drop Specification:
Minimum Print Contrast: 15%
Minimum Element Resolution (Code 39): 5 mil (0.13 mm)
Maximum Element Resolution (Code 39): 100 mil (2.54 mm)
Minimum Element Resolution (DataMatrix): 10 mil (0.25 mm)
Maximum Element Resolution (DataMatrix): 100 mil (2.54 mm)
Image Sensor Resolution: 1900 x 800
Illumination Type: LED
Illumination Color: Green
Air Electrostatic Discharge (+/-): 20kV
Contact Electrostatic Discharge (+/-): 8kV
AI-powered: Yes
Features: Notification LED,Beep,Vibration,Ergonomic Design,Data Formatter
Bluetooth: Yes
Radio Frequency: Yes
Host Interface: USB,Serial,Keyboard Wedge
Maximum Operating Power Consumption: 7.50 W
Standby Current: 120 mA
Battery Chemistry: Lithium Ion (Li-Ion)
Battery Capacity: 3300 mAh
Maximum Battery Run Time: 14 Hour
Operating Temperature: -4°F (-20°C) to 122°F (50°C)
Storage Temperature: -40°F (-40°C) to 158°F (70°C)
Humidity (Non-condensing): 95%
Form Factor: Handheld
Rugged: Yes
Color Family: Red
Product Color: Red
Durability: Drop Resistant
Height: 5.49" (139.50 mm)
Width: 2.98" (75.80 mm)
Length: 7.67" (194.80 mm)
Weight (Approximate): 14.99 oz (425 g)
Package Contents:
Ingress Protection (IP) Rating: IP65,IP68
Application/Usage: Warehouse,Distribution,Manufacturing
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
- With laser scanning technology you don't have to use any additional lighting as it works effectively in low ambient lighting conditions too
- With Bluetooth technology, you can scan barcodes and then transmit data from the base
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2105IXLR-3SER-CLHN |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Brand Name | Honeywell |
| Product Line | Granit Ultra |
| Product Model | 2105iXLR |
| Product Name | GRANIT ULTRA 2105iXLR Barcode Scanner Kit |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Cable/Wireless |
| Scanning Capability | 1D,2D |
| Barcode Symbology Supported | 1D:
2D:
Digital Watermarking:
OCR:
|
| Light Source | Laser |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Mode | Trigger |
| Scan Pattern | Area |
| Scanner Range | Ultra Long Range |
| Scanning Distance | 98.43 ft (30000 mm) |
| Cable Type Included | Serial |
| Field of View (Horizontal) | 45° |
| Field of View (Vertical) | 14° |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Drop Specification |
|
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil (0.13 mm) |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 100 mil (2.54 mm) |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil (0.25 mm) |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 100 mil (2.54 mm) |
| Image Sensor Resolution | 1900 x 800 |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Green |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 20kV |
| Contact Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV |
| AI-powered | Yes |
| Features | Notification LED,Beep,Vibration,Ergonomic Design,Data Formatter |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Radio Frequency | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB,Serial,Keyboard Wedge |
| Power Description | |
| Maximum Operating Power Consumption | 7.50 W |
| Standby Current | 120 mA |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 3300 mAh |
| Maximum Battery Run Time | 14 Hour |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Handheld |
| Rugged | Yes |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Durability | Drop Resistant |
| Height | 5.49" (139.50 mm) |
| Width | 2.98" (75.80 mm) |
| Length | 7.67" (194.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 14.99 oz (425 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65,IP68 |
| Application/Usage | Warehouse,Distribution,Manufacturing |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]