Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Honeywell Hyperion 1300g Barcode Scanner - Cable Connectivity - 26" (660.40 mm) Scan Distance - 1D - Imager - Linear, Single Line - - (1300G-1-N)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: Cable
Scanning Capability: 1D
Barcode Symbology Supported:
Reads standard 1D and GS1 DataBar symbologies
Image Sensor Type: Imager
Scan Pattern: Linear,Single Line
Scanner Range: Short Range
Scanning Distance: 26" (660.40 mm)
Reading Angle (Skew): 65°
Reading Angle (Pitch): 65°
Motion Tolerance: 20 in/s (508 mm/s)
Maximum Ambient Light: 70000 lux
Drop Specification:
Designed to withstand 50 drops on concrete from 1.5m
Minimum Print Contrast: 20%
Host Interface: Serial,USB,Keyboard Wedge
Maximum Operating Power Consumption: 1 W
Operating Temperature: 32°F (0°C) to 122°F (50°C)
Storage Temperature: -40°F (-40°C) to 140°F (60°C)
Humidity (Non-condensing): 0% to 95%
Form Factor: Handheld
Color Family: White
Product Color: White
Durability: Impact Resistant
Weight (Approximate): 5.64 oz (160 g)
Ingress Protection (IP) Rating: IP41
Application/Usage: Industrial
Limited Warranty: 5 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | 1300G-1-N |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Brand Name | Honeywell |
| Product Line | Hyperion |
| Product Model | 1300G |
| Product Name | Hyperion 1300g Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported | Reads standard 1D and GS1 DataBar symbologies |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Pattern | Linear,Single Line |
| Scanner Range | Short Range |
| Scanning Distance | 26" (660.40 mm) |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Motion Tolerance | 20 in/s (508 mm/s) |
| Maximum Ambient Light | 70000 lux |
| Drop Specification | Designed to withstand 50 drops on concrete from 1.5m |
| Minimum Print Contrast | 20% |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Serial,USB,Keyboard Wedge |
| Power Description | |
| Maximum Operating Power Consumption | 1 W |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 140°F (60°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 0% to 95% |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Durability | Impact Resistant |
| Weight (Approximate) | 5.64 oz (160 g) |
| Miscellaneous | |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP41 |
| Application/Usage | Industrial |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
Additional-pdf1
User-Manual
Additional-pdf3
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]