Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Honeywell PC42t Plus Desktop, Business Thermal Transfer Printer - Monochrome - Desktop - Label Print - Ethernet - USB - USB Host - - - (PC42TPE01062)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- CE
- KC
- RM
- D Mark
- EN 60950-1
- IEC 60950-1
- EMC Directive (EN55032 Class A + EN55024)
Recommended Use: Label Print
Print Color Capability: Monochrome
Maximum Mono Print Speed: 5 in/s (127 mm/s)
Maximum Print Resolution (dpi): 203
Maximum Print Width: 4.10" (104.14 mm)
Barcode Symbology Supported: 1D,2D,EAN-8,MSI,EAN-13,POSTNET,RSS-14,PLANET,UCC 128,HIBC Code 128,HIBC Code 39,EAN,Plessey,Grid Matrix,PDF417,Micro PDF-417,Maxi Code,AZTEC,Code 49,Data Matrix,Code 16K,Dot Code,QR Code
Application/Usage: Desktop,Business
Standard Memory: 64 MB
Flash Memory: 64 MB
USB Host: Yes
Serial Port: Yes
USB: Yes
Network Ready: Yes
Ethernet: Yes
Ethernet Technology: Ethernet
Display Screen: Yes
Screen Size: 4" (101.60 mm)
Display Screen Type: LED
Media Type: Label
Maximum Roll Diameter: 5" (127 mm)
Maximum Label Width: 4.30" (109.22 mm)
Maximum Label Length: 39" (990.60 mm)
Language Emulation: EPL,DPL,ZPL II
Power Source: AC Supply
Operating Temperature: 41°F (5°C) - 104°F (40°C)
Operating Relative Humidity: 10% - 80%
Storage Temperature: -40°F (-40°C) - 140°F (60°C)
Storage Relative Humidity: 10% - 90%
Form Factor: Desktop
Height: 6.90" (175.26 mm)
Width: 8.90" (226.06 mm)
Depth: 11.70" (297.18 mm)
Weight (Approximate): 5.51 lb (2500 g)
Certifications & Standards:
Limited Warranty: 1 Year
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Delivers high-speed, hassle-free labeling solution for your business needs
- Engineered to provide low-cost, high-quality printing
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | PC42TPE01062 |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Brand Name | Honeywell |
| Product Model | PC42t Plus |
| Product Name | PC42T PLUS 4-Inch Desktop Printer |
| Product Type | Thermal Transfer Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s (127 mm/s) |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.10" (104.14 mm) |
| Barcode Symbology Supported | 1D,2D,EAN-8,MSI,EAN-13,POSTNET,RSS-14,PLANET,UCC 128,HIBC Code 128,HIBC Code 39,EAN,Plessey,Grid Matrix,PDF417,Micro PDF-417,Maxi Code,AZTEC,Code 49,Data Matrix,Code 16K,Dot Code,QR Code |
| Application/Usage | Desktop,Business |
| Memory | |
| Standard Memory | 64 MB |
| Flash Memory | 64 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Host | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Network Ready | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Display & Graphics | |
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 4" (101.60 mm) |
| Display Screen Type | LED |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Label |
| Maximum Roll Diameter | 5" (127 mm) |
| Maximum Label Width | 4.30" (109.22 mm) |
| Maximum Label Length | 39" (990.60 mm) |
| Fonts & Emulation | |
| Language Emulation | EPL,DPL,ZPL II |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 104°F (40°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 80% |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 6.90" (175.26 mm) |
| Width | 8.90" (226.06 mm) |
| Depth | 11.70" (297.18 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb (2500 g) |
| Miscellaneous | |
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf3
Additional-pdf2
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]