Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Honeywell ScanPal EDA52 Handheld Computer - 1D, 2D - S0703Scan EngineSnapdragon 2 GHz - 4 GB RAM - 64 GB Flash - 5.5" HD Touchscreen - (EDA52-00AE61N21UK)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ScanPal EDA52 Handheld Computer
- Battery 4500mAh
- USB Type C Cable
- Handstrap
Connectivity Technology: Wired/Wireless
Scanning Capability: 1D,2D
Scan Engine Model: S0703
Image Sensor Type: Imager
Scanner Range: Standard Range
Google Mobile Services (GMS): Yes
Sensor Type: Accelerometer,Light Sensor,Proximity
Features: Gorilla Glass 5,Fast Charging,Multi-color LED Notification,Lightweight
Processor Type: Snapdragon
Processor Model: SM6115
Processor Core: Octa-core (8 Core)
Processor Speed: 2 GHz
Standard Memory: 4 GB
Flash Memory: 64 GB
Memory Card Supported: microSD
Screen Size: 5.5"
Screen Mode: HD
Screen Resolution: 1440 x 720
Display Screen Type: LED
Touchscreen: Yes
Multi-touch Screen: Yes
Wireless LAN: Yes
Bluetooth: Yes
Bluetooth Standard: Bluetooth 5.0
Near Field Communication (NFC): Yes
USB: Yes
USB Type-C: Yes
Front Camera: Yes
Front Camera Resolution: 5 Megapixel
Rear Camera: Yes
Rear Camera Resolution: 13 Megapixel
Operating System: Android 11
Upgradable Operating System: Android 13
Battery Capacity: 4500 mAh
Battery Chemistry: Lithium Ion (Li-Ion)
Battery Included: Yes
Battery Voltage: 3.80 V
Maximum Battery Recharge Time: 3.50 Hour
Removable Battery: Yes
Operating Temperature: -4°F (-20°C) to 122°F (50°C)
Storage Temperature: -22°F (-30°C) to 158°F (70°C)
Humidity (Non-condensing): 5% to 90%
Form Factor: Phone-size
Rugged: Yes
Weight (Approximate): 9.10 oz (258 g)
Package Contents:
Application/Usage: Retail,Transportation,Logistics,Manufacturing,Healthcare,Warehouse,Inventory Management
Ingress Protection (IP) Rating: IP67
Limited Warranty: 1 Year
- Touchscreen adds an additional hour of efficiency per worker to the workday
- The secure wireless connectivity allows your employees to stay productive while away from their desks
- 5.5" HD display screen allows you to execute two applications at the same time
- 4 GB RAM / 64 GB flash memory helps run applications rapidly and stores the mightiest databases
- microSD card slot gives an extra storage option
- Experience the versatility of Bluetooth connectivity with your Honeywell Handheld Terminal
- Phone-size form factor - Ideal for offsite pros as it effortlessly fits in hip holsters and vehicle-mounted cradles
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | EDA52-00AE61N21UK |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Brand Name | Honeywell |
| Product Line | ScanPal |
| Product Model | EDA52 |
| Product Name | ScanPal EDA52 Handheld Computer |
| Product Type | Handheld Terminal |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Scanning Capability | 1D,2D |
| Scan Engine Model | S0703 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | Standard Range |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Sensor Type | Accelerometer,Light Sensor,Proximity |
| Features | Gorilla Glass 5,Fast Charging,Multi-color LED Notification,Lightweight |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Model | SM6115 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Flash Memory | 64 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 5.5" |
| Screen Mode | HD |
| Screen Resolution | 1440 x 720 |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen Information | |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Camera | |
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Software | |
| Operating System | Android 11 |
| Upgradable Operating System | Android 13 |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Battery Voltage | 3.80 V |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.50 Hour |
| Removable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -22°F (-30°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 90% |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Phone-size |
| Rugged | Yes |
| Weight (Approximate) | 9.10 oz (258 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Retail,Transportation,Logistics,Manufacturing,Healthcare,Warehouse,Inventory Management |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP67 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]