HP 128 GB Class 10 UHS I SDXC High Speed Removable Flash Storage 95 MB S Read 2 Year Warranty 10/UHS-I MB/s P-SD128U395HPSX-GE
SKU:
P-SD128U395HPSX-GE
UPC:
751492631578
MSRP:
$28.95
$29.17
$26.95
Save:
$2.00 (6.86%)
Warranty Information:
2 Year
Condition:
New
Width:
2.40
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 128 GB
Maximum Read Speed: 95 MB/s
Speed Class Rating: Class 10/UHS-I (U3)
Width: 0.94" (24 mm)
Thickness: 82.68 mil (2.10 mm)
Length: 1.26" (32 mm)
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: 2 Year
- The SDXC card ensures smooth video capture even when recording 4K videos
- The 128 GB memory card, is the perfect complement for tablets and smartphones, providing you with the liberty to shoot and store what you wish without having to choose what to keep and what to erase
- The Class 10/UHS-I (U3) card allows you to capture and store HD video with up to 1080p resolution
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | PNY Technologies |
| Manufacturer Part Number | P-SD128U395HPSX-GE |
| Manufacturer Website Address | http://www.pny.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | sx330 |
| Product Name | sx330 Class 10 U3 SD Flash Memory Card |
| Product Type | SDXC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Maximum Read Speed | 95 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U3) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.94" (24 mm) |
| Thickness | 82.68 mil (2.10 mm) |
| Length | 1.26" (32 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
HP 128 GB Class 10 UHS I SDXC High Speed Removable Flash Storage 95 MB S Read 2 Year Warranty 10/UHS-I MB/s P-SD128U395HPSX-GE
MSRP:
$28.95
$29.17
$26.95
Save:
$2.00 (6.86%)
Out of stock