Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
- Nano Dongle
- 2 x AAA Batteries
- 1 x AA Battery
- Product Notice
- Warranty Card
Keyboard/Keypad Type: Keyboard
Keyboard/Keypad Connectivity Technology: Wireless
Keyboard/Keypad Wireless Technology: RF
Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency: 2.40 GHz
Localization: French (Canada)
Keyboard/Keypad Features: Quiet Keys
Pointing Device Type: Mouse
Pointing Device Connectivity Technology: Wireless
Pointing Device Wireless Technology: RF
Movement Resolution (dpi): 1600
Keyboard/Keypad Host Interface: USB Type A
Pointing Device Host Interface: USB Type A
Battery Included: Yes
Battery Size Supported: AA,AAA
Keyboard/Keypad Height: 1.09" (27.69 mm)
Keyboard/Keypad Width: 17.32" (439.93 mm)
Keyboard/Keypad Depth: 5.76" (146.30 mm)
Pointing Device Height: 1.43" (36.32 mm)
Pointing Device Width: 4.53" (115.06 mm)
Keyboard/Keypad Weight (Approximate): 1.09 lb (494.42 g)
Pointing Device Weight (Approximate): 2.24 oz (63.50 g)
Package Contents:
Operating System Compatibility: Windows 10,Windows 10 x64,Windows 11
Platform Supported: PC
Country of Origin: China
Limited Warranty: 1 Year
- Enjoy RF wireless connection compatibility with most of the devices
- Offers plug and play interface PC
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 1Y4D0AA#ABC |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 235 |
| Product Name | 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Localization | French (Canada) |
| Keyboard/Keypad Features | Quiet Keys |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Battery Size Supported | AA,AAA |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 1.09" (27.69 mm) |
| Keyboard/Keypad Width | 17.32" (439.93 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.76" (146.30 mm) |
| Pointing Device Height | 1.43" (36.32 mm) |
| Pointing Device Width | 4.53" (115.06 mm) |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.09 lb (494.42 g) |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.24 oz (63.50 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility | Windows 10,Windows 10 x64,Windows 11 |
| Platform Supported | PC |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]