HP 960 Ergonomic Wireless Keyboard (7E755AA) - Wireless Connectivity - Bluetooth/RF - Compact - 32.81 ft (10000.49 mm) - 2.40 GHz - A (7E755AA#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 960 Ergonomic Wireless Keyboard (7E755AA)
- USB Dongle
- 2 x AA Batteries
- Quick Start Guide
- Warranty Card
- Wireless Numpad
- 2 x CR2032 Batteries
Keyswitch Technology: Scissors
Keyboard/Keypad Connectivity Technology: Wireless
Keyboard/Keypad Wireless Technology: Bluetooth/RF
Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance: 32.81 ft (10000.49 mm)
Wireless Operating Frequency: 2.40 GHz
Hot Keys: Dictation,Language Switch,CoPilot
Keyboard/Keypad Features: Ergonomic,Split Layout,Programmable Keys,Numeric Keypad,Quiet Keys,Swift Pair,Disinfectant,Sanitizable,Low-profile Keys,Battery Indicator,Wrist Rest
Keyboard/Keypad Host Interface: USB Type A
Battery Included: Yes
Number of Batteries Supported: 2
Battery Size Supported: AA
Maximum Battery Life: 2 Year
Color Family: Black
Product Color: Black
Form Factor: Compact
Product Material: Recycled Plastic
Keyboard/Keypad Height: 1.54" (39.12 mm)
Keyboard/Keypad Width: 15.70" (398.78 mm)
Keyboard/Keypad Depth: 9.20" (233.68 mm)
Weight (Approximate): 2.04 lb (925.33 g)
Package Contents:
Operating System Compatibility: Windows 11,Windows 10,macOS,ChromeOS
Platform Supported: PC,Mac
Post-consumer-waste%: 60%
Country of Origin: China
Limited Warranty: 1 Year
- The Bluetooth/RF wireless connectivity offers more freedom to people who need to operate the devices and play games from a far distance
- Scissors key switches are much more comfortable and responsive while being categorized as low profile
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7E755AA#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 960 |
| Product Name | 960 Ergonomic Wireless Keyboard (7E755AA) |
| Product Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad | |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 32.81 ft (10000.49 mm) |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Hot Keys | Dictation,Language Switch,CoPilot |
| Keyboard/Keypad Features | Ergonomic,Split Layout,Programmable Keys,Numeric Keypad,Quiet Keys,Swift Pair,Disinfectant,Sanitizable,Low-profile Keys,Battery Indicator,Wrist Rest |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | AA |
| Maximum Battery Life | 2 Year |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Compact |
| Product Material | Recycled Plastic |
| Keyboard/Keypad Height | 1.54" (39.12 mm) |
| Keyboard/Keypad Width | 15.70" (398.78 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 9.20" (233.68 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.04 lb (925.33 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility | Windows 11,Windows 10,macOS,ChromeOS |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Post-consumer-waste% | 60% |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]