Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP Dragonfly G4 13.5" Touchscreen Notebook - WUXGA+ - Intel Core i5 13th Gen i5-1345U - 16 GB - 256 GB SSD - Intel Chip - 1920 x 1280 (B4NY5UC#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Dragonfly G4 Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i5
Processor Generation: 13th Gen
Processor Model: i5-1345U
Processor Core: Deca-core (10 Core)
Chipset Manufacturer: Intel
System Memory Form Factor: On-board
On-board Memory Technology: LPDDR5
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 256 GB
Screen Size: 13.5"
Screen Mode: WUXGA+
Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology,BrightView
Screen Resolution: 1920 x 1280
Brightness: 400 cd/m²
Color Gamut: 72% NTSC
Touchscreen: Yes
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Memory Technology: LPDDR5
Graphics Memory Accessibility: Shared
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Bluetooth: Yes
Camera Privacy Shutter: Yes
Front Camera/Webcam: Yes
Infrared Camera: Yes
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 1
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 1
Number of Thunderbolt 4 Ports: 2
Number of Cells: 6-cell
Battery Weight: 7.20 oz (204.12 g)
Maximum Power Supply Wattage: 65 W
AC Adapter Frequency: 47 Hz,63 Hz
Power Plug Type: Type C
USB Power Delivery Support: Yes
Height: 0.65" (16.40 mm)
Width: 11.71" (297.40 mm)
Depth: 8.68" (220.40 mm)
Weight (Approximate): 2.18 lb (990 g)
Package Contents:
Charger Included: Yes
Features: Miracast Technology
Country of Origin: China
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
TCO Certified: Yes
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | B4NY5UC#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | Dragonfly G4 |
| Product Name | Dragonfly G4 Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-1345U |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 13.5" |
| Screen Mode | WUXGA+ |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology,BrightView |
| Screen Resolution | 1920 x 1280 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Battery Weight | 7.20 oz (204.12 g) |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz,63 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.65" (16.40 mm) |
| Width | 11.71" (297.40 mm) |
| Depth | 8.68" (220.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.18 lb (990 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Features | Miracast Technology |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| TCO Certified | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]