Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP Elite 800 G9 Desktop Computer - Intel Core i5 14th Gen i5-14500 - 16 GB - 256 GB SSD - Tower - Intel Q670 Chip - Intel UHD Graphics (B0HP8UC#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i5
Processor Generation: 14th Gen
Processor Model: i5-14500
Processor Core: Tetradeca-core (14 Core)
Processor Threads: 20
Processor Speed: 2.60 GHz
Maximum Turbo Speed: 5 GHz
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: Q670
Standard Memory: 16 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 256 GB
Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe
SSD Form Factor: M.2
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Controller Model: UHD Graphics 770
Graphics Memory Technology: DDR5 SDRAM
Graphics Memory Accessibility: Shared
LAN Manufacturer: Intel
LAN Model: I226-T
Ethernet Technology: 2.5 Gigabit Ethernet
Total Number of USB Ports: 11
Number of USB 2.0 Ports (Rear): 3
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 3
Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 4
Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports: 1
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Form Factor: Tower
Height: 13.27" (337 mm)
Width: 6.10" (155 mm)
Depth: 12.13" (308 mm)
Weight (Approximate): 13.56 lb (6150 g)
Features: Security Slot,Low Halogen,Dust Filter
Energy Star: Yes
TCO Certified: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: TCO Certified 9.0,Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+),TCO Certified Edge
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Intel Core i5 2.60 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- 16 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- atr:111115029# UHD Graphics 770 shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Tower form factor allows easy upgrades and customization with ample space for high-performance components and future expansion
- 2.5 Gigabit Ethernet boosts efficiency with faster data transfer and streamlined wired connectivity
- 24 MB L3 cache optimizes memory access patterns to accelerate data retrieval and improve overall processing efficiency
- Security Slot feature enhances operational throughput and workflow efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | B0HP8UC#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | Elite |
| Product Series | 800 G9 |
| Product Name | Elite Tower 800 G9 Desktop PC |
| Product Type | Desktop Computer |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Model | i5-14500 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| LAN Manufacturer | Intel |
| LAN Model | I226-T |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Height | 13.27" (337 mm) |
| Width | 6.10" (155 mm) |
| Depth | 12.13" (308 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.56 lb (6150 g) |
| Miscellaneous | |
| Features | Security Slot,Low Halogen,Dust Filter |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 9.0,Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+),TCO Certified Edge |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | HP Care Pack Solution Support with Defective Media Retention - 5 Year - Warranty - 9 x 5 x Next Business Day - On-site - Maintenance - Parts & Labor |
| SKU | U53CWE |
| Sale Price | $558.95 |
| Product | HP Care Pack Active Care Solution Support with Defective Media Retention - 3 Year - Warranty - 9 x 5 x Next Business Day - On-site - Exchange - Parts |
| SKU | U53CME |
| Sale Price | $255.95 |
| Product | HP Care Pack Priority Access Plus Service - 2 Year - Warranty - 9 x 5 x Next Available Agent - Technical |
| SKU | U80LYE |
| Sale Price | $19.95 |
| Product | HP Care Pack Active Care Solution Support - 5 Year - Warranty - 9 x 5 x Next Business Day - On-site - Exchange - Parts |
| SKU | U53CLE |
| Sale Price | $557.95 |
| Product | HP Care Pack Solution Support - 5 Year - Warranty - 9 x 5 x Next Business Day - On-site - Maintenance - Parts & Labor |
| SKU | U53CSE |
| Sale Price | $483.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf7
Additional-pdf2
Additional-pdf4
Additional-pdf5
Additional-pdf3
User-Manual
Additional-pdf8
Additional-pdf6
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]