Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP Elite Mini 805 Compact Desktop With AMD Ryzen 5 5600GE 16 GB Memory 256 SSD PRO 565 Chip Computer B61MPUP#ABA
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Elite Mini 805 G8 Desktop Computer
- Power Adapter
Processor Manufacturer: AMD
Processor Type: Ryzen 5
Processor Model: 5600GE
Chipset Manufacturer: AMD
Chipset Model: PRO 565
Standard Memory: 16 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Speed: 3200 MHz
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 256 GB
Total Number of USB Ports: 7
USB Type-C (Front): Yes
USB Type-C Detail: 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate(front)
Form Factor: Desktop Mini
Weight (Approximate): 3.20 lb (1450 g)
Package Contents:
Application/Usage: Premium Computing
Features: Security Slot
Energy Star: Yes
- Ryzen 5 processor delivers high-efficiency performance for fast and consistent productivity across tasks
- 16 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Desktop Mini form factor simplifies setup and daily interaction through a space-efficient layout
- Security Slot feature enhances operational throughput and workflow efficiency
- Desktop Computer with premium computing supports application usage through efficient task handling designed for smooth workflow execution
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | B61MPUP#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | Elite Mini |
| Product Series | 805 G8 |
| Product Name | Elite Mini 805 G8 Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 5600GE |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | PRO 565 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate(front) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop Mini |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb (1450 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Premium Computing |
| Features | Security Slot |
| Energy Star | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Additional-pdf3
User-Manual
[/custom-user-manual]