Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP EliteBook 660 G11 16" Notebook - WUXGA - 60 Hz - Intel Core Ultra 5 135U - vPro Technology - 16 GB - 512 GB SSD - Bilingual - Intel (BD4J7UP#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- EliteBook 660 16 inch G11 Notebook PC
- AC Adapter
- Power Cord
AI-powered: Yes
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core Ultra 5
Processor Model: 135U
Maximum Turbo Speed: 4.40 GHz
Processor Core: Dodeca-core (12 Core)
Processor Threads: 14
vPro Technology: Yes
Chipset Manufacturer: Intel
Standard Memory: 16 GB
Maximum Supported System Memory: 64 GB
System Memory Technology: DDR5 SDRAM
System Memory Form Factor: SODIMM
Installed Slot Memory: 16 GB
Total Number of Memory Slots: 2
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 512 GB
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 16"
Screen Mode: WUXGA
Display Screen Type: LCD
Screen Resolution: 1920 x 1200
Standard Refresh Rate: 60 Hz
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Bluetooth: Yes
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 2
Network (RJ-45): Yes
Number of Thunderbolt 4 Ports: 2
Keyboard Localization: Bilingual
Copilot Key: Yes
Number of Cells: 3-cell
AC Adapter Frequency: 47 Hz,63 Hz
Power Plug Type: Type C
USB Power Delivery Support: Yes
Height: 0.67" (17 mm)
Width: 14.15" (359.40 mm)
Depth: 9.88" (251 mm)
Package Contents:
Charger Included: Yes
Energy Star: Yes
Features: Anti-glare Screen,Miracast Technology
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
TCO Certified: Yes
- Optimized for Copilot+ PCs, Core Ultra 5 processor supports generative AI, fast resume, and intelligent system tuning
- 16" display with 1920 x 1200 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | BD4J7UP#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | EliteBook |
| Product Series | 660 G11 |
| Product Name | EliteBook 660 16 inch G11 Notebook PC |
| Product Type | Notebook |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 135U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Threads | 14 |
| vPro Technology | Yes |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 16" |
| Screen Mode | WUXGA |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | Bilingual |
| Copilot Key | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Power Description | |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz,63 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.67" (17 mm) |
| Width | 14.15" (359.40 mm) |
| Depth | 9.88" (251 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Features | Anti-glare Screen,Miracast Technology |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| TCO Certified | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf2
Additional-pdf3
Additional-pdf1
Additional-pdf6
Additional-pdf5
Additional-pdf4
[/custom-user-manual]