Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP Z2 G9 Workstation - 1 x Intel Core i9 14th Gen i9-14900K - vPro Technology - 64 GB - 512 GB SSD - Tower - Black - Intel W680 Chip - (BT5D0UC#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Z2 G9 Workstation
- HP USB 320K Keyboard
- HP Wired 320M Mouse
- Country Kit
- Power Cord
- 3/3/3 (material/labor/onsite) Warranty
- HP 3Yr NBD Onsite + DMR for Z2
Number of Processors Supported: 1
Number of Processors Installed: 1
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i9
Processor Generation: 14th Gen
Processor Model: i9-14900K
Processor Core: Tetracosa-core (24 Core)
Processor Threads: 32
Processor Speed: 3.20 GHz
Processor Socket: Socket LGA-1700
vPro Technology: Yes
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: W680
Standard Memory: 64 GB
Maximum Memory Supported: 128 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Total Number of Memory Slots: 4
Memory Configuration: 2 x 32GB
Error Checking: Non-ECC
Signal Processing: Unbuffered
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 512 GB
Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe 4.0 x4
Controller Type: Serial ATA/600,NVMe
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0, 1
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Keyboard Localization: English
Total Number of USB Ports: 12
USB Type-C: Yes
USB Type-C Detail: 1 Type-C® SuperSpeed USB 20Gbps signaling rate port
DisplayPort: Yes
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 11 Pro
Operating System Language: English
Operating System Architecture: 64-bit
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Maximum Power Supply Wattage: 700 W
Color Family: Black
Product Color: Black
Form Factor: Tower
Height: 14" (355.60 mm)
Width: 6.70" (170.18 mm)
Depth: 15.20" (386.08 mm)
Weight (Approximate): 13.67 lb (6200 g)
Package Contents:
Energy Star: Yes
Energy Efficiency Certification: China Energy Conservation Program (CECP)
Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
TCO Certified: Yes
Limited Warranty: 3 Year
Additional Warranty Information:
- Core i9 3.20 GHz processor ensures efficient handling of computational tasks for smooth, reliable performance
- 64 GB of gigantic memory enables you to do multitasking and run intensive games lag-free
- Workstation features specialized components to handle heavy computational tasks with ease
- 512 GB SSD capacity provides ample space for important documents, files, and critical data
- 700 W power supply unit (PSU) fulfills your systems power needs for smooth and uninterrupted performance
- Windows 11 Pro OS includes creative and productivity tools for streamlined workflows and enhanced user experience
- With DDR5 SDRAM memory technology, enjoy faster data transfer rates and enhanced overall system performance
- 1 processors supported for optimal performance and consistent reliability in demanding environments
- Tower form factor is cost-effective, highly configurable, and dependable for diverse business needs
- Gigabit Ethernet delivers up to 10x faster speeds than standard Ethernet for high-performance networking and uplinks
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | BT5D0UC#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Series | Z2 G9 |
| Product Name | Z2 G9 Workstation |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Workstation |
| Processor | |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Model | i9-14900K |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| vPro Technology | Yes |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W680 |
| Memory | |
| Standard Memory | 64 GB |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Configuration | 2 x 32GB |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/600,NVMe |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 12 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 Type-C® SuperSpeed USB 20Gbps signaling rate port |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 700 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Tower |
| Height | 14" (355.60 mm) |
| Width | 6.70" (170.18 mm) |
| Depth | 15.20" (386.08 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.67 lb (6200 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| TCO Certified | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
|
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf4
User-Manual
Additional-pdf9
Additional-pdf5
Additional-pdf10
Additional-pdf1
Additional-pdf3
Additional-pdf2
Additional-pdf6
Additional-pdf8
Additional-pdf7
[/custom-user-manual]