Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP ZBook Fury G11 16" Mobile Workstation - Intel Core i7 13th Gen i7-13850HX - 32 GB - 512 GB SSD - Smart Card Reader - Intel WM790 - (AL2U8EC#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ZBook Fury 16 G11 Mobile Workstation PC
- AC Adapter
- Power Cord
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i7
Processor Generation: 13th Gen
Processor Model: i7-13850HX
Processor Speed: 2.10 GHz
Maximum Turbo Speed: 5.30 GHz
Processor Core: Icosa-core (20 Core)
Processor Threads: 28
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: WM790
Standard Memory: 32 GB
Maximum Supported System Memory: 128 GB
System Memory Technology: DDR5 SDRAM
System Memory Speed: 5600 MHz
System Memory Form Factor: SODIMM
Installed Slot Memory: 32 GB
Total Number of Memory Slots: 4
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 512 GB
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 16"
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11be
Wi-Fi Generation: Wi-Fi 7
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Bluetooth: Yes
Smart Card Reader: Yes
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 2
Network (RJ-45): Yes
Mini DisplayPort: Yes
Number of Thunderbolt 4 Ports: 2
Keyboard Backlight: Yes
Copilot Key: Yes
Number of Cells: 8-cell
Maximum Battery Run Time: 13 Hours
Battery Weight: 13.97 oz (396 g)
Fast Charging Details: 50% in 30 Minutes
AC Adapter Frequency: 47 Hz,63 Hz
USB Power Delivery Support: Yes
Height: 1.13" (28.70 mm)
Width: 14.29" (362.97 mm)
Depth: 9.87" (250.70 mm)
Package Contents:
Charger Included: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
TCO Certified: Yes
- The Intel Core i7 2.10 GHz processor delivers lightning-fast speeds and peak performance, making it ideal for handling the most demanding tasks and games with ease
- 13 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 32 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | AL2U8EC#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | ZBook Fury G11 |
| Product Name | ZBook Fury 16 G11 Mobile Workstation PC |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-13850HX |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.30 GHz |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Threads | 28 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | WM790 |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Maximum Supported System Memory | 128 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 5600 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 16" |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Smart Card Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 8-cell |
| Maximum Battery Run Time | 13 Hours |
| Battery Weight | 13.97 oz (396 g) |
| Fast Charging Details | 50% in 30 Minutes |
| Power Description | |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz,63 Hz |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.13" (28.70 mm) |
| Width | 14.29" (362.97 mm) |
| Depth | 9.87" (250.70 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| TCO Certified | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf5
Additional-pdf3
User-Manual
Additional-pdf4
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]