Hyper HyperDrive USB-C to 8K 60Hz / 4K 144Hz HDMI Adapter - 1 x HDMI 2.1 Digital Audio/Video Female - 1 x USB Type C Male - 7680 x - (HD-H8K)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- USB-C to 8K 60Hz / 4K 144Hz HDMI Adapter
- Cover
Adapter Type: HDMI/USB-C
Connector Type on First End: HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Female
Connector on First End Details: 1 x HDMI 2.1 Digital Audio/Video Female
Connector Type on Second End: USB Type C - Male
Connector on Second End Details: 1 x USB Type C Male
Maximum Resolution Supported: 7680 x 4320
Features: HDR Support,Display Stream Compression (DSC)
Color Family: Silver
Product Color: Silver
Product Material: Silicone,Aluminum
Height: 0.43" (10.92 mm)
Width: 1.02" (25.91 mm)
Length: 2.32" (58.93 mm)
Weight (Approximate): 1.06 oz (30 g)
Package Contents:
Country of Origin: China
Limited Warranty: 1 Year
- Slim and Powerful :
- World's most compact USB-C to HDMI adapter designed to be sleek and portable.
- Crystal Clear 8K 60Hz HDR Video Output :
- Experience high-resolution 8K 60Hz or 4K 144Hz video on HDMI displays with a faster refresh rate and smoother video.
- Future-Proof Design :
- Adapter is designed to support the latest HDMI 2.1 specification
- Silicone Cover Included :
- Silicone thermal cover included to protect the hub from getting hot.
- Seamless Colour, Material, and Finish :
- Aluminium enclosure designed to perfectly match your Apple device in every way.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | HD-H8K |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Brand Name | Hyper |
| Product Line | HyperDrive |
| Product Model | HD-H8K |
| Product Name | HyperDrive USB-C to 8K 60Hz / 4K 144Hz HDMI Adapter |
| Product Type | A/V Adapter |
| Technical Information | |
| Adapter Type | HDMI/USB-C |
| Connector Type on First End | HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Female |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI 2.1 Digital Audio/Video Female |
| Connector Type on Second End | USB Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB Type C Male |
| Maximum Resolution Supported | 7680 x 4320 |
| Features | HDR Support,Display Stream Compression (DSC) |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Silicone,Aluminum |
| Height | 0.43" (10.92 mm) |
| Width | 1.02" (25.91 mm) |
| Length | 2.32" (58.93 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.06 oz (30 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]