Icy Dock EZ-Adapter External USB 3.2 Gen 1 Type C Drive Enclosure For SATA And M.2 Black Interface Supported Host HDD X MB031U-1SMB
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 2.5" & M.2 SATA Hard Drive/SSD to USB 3.2 Gen 1 Adapter
- User Manual
- USB 3.2 Gen 1 Type C to A Cable
Number of Hard Drives Supported: 1
Number of Hard Drives Installed: 0
Number of Solid State Drive Supported: 1
Number of Solid State Drive Installed: 0
Number of Total Expansion Bays: 1
Number of 2.5" Bays: 1
Wireless LAN: No
Drive Interface: SATA,M.2
Host Interface: USB 3.2 (Gen 1) Type C
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS),Plastic
Form Factor: External
Height: 2.40" (61 mm)
Width: 3.62" (92 mm)
Depth: 0.73" (18.50 mm)
Weight (Approximate): 18.5 g
Package Contents:
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 3 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Icy Dock |
| Manufacturer Part Number | MB031U-1SMB |
| Manufacturer Website Address | http://www.icydock.com |
| Brand Name | Icy Dock |
| Product Line | EZ-Adapter |
| Product Model | MB031U-1SMB |
| Product Name | 2.5" & M.2 SATA Hard Drive/SSD to USB 3.2 Gen 1 Adapter |
| Product Type | Drive Enclosure |
| Technical Information | |
| Number of Hard Drives Supported | 1 |
| Number of Hard Drives Installed | 0 |
| Number of Solid State Drive Supported | 1 |
| Number of Solid State Drive Installed | 0 |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of 2.5" Bays | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA,M.2 |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS),Plastic |
| Form Factor | External |
| Height | 2.40" (61 mm) |
| Width | 3.62" (92 mm) |
| Depth | 0.73" (18.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 18.5 g |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]