Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Intel 21P02J00BA Arc A750 Graphics Card - 8GB GDDR6 - 7680 x 4320 - PCIe 4. 0
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
API Supported: DirectX 12 Ultimate,Vulkan 1.3,OpenGL 4.6,OpenCL 3.0
Maximum Digital Display Resolution: 7680 x 4320
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Line: Arc
Chipset Series: A
Chipset Model: A750
GPU Clock: 2.05 GHz
Standard Memory: 8 GB
Memory Technology: GDDR6
Bus Width: 256 bit
Host Interface: PCI Express 4.0 x16
DisplayPort: Yes
Number of DisplayPort Outputs: 3
HDMI: Yes
Number of HDMI Outputs: 1
Power Supply Wattage: 225 W
Form Factor: Plug-in Card
Platform Supported: PC
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | 21P02J00BA |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Brand Name | Intel |
| Product Name | Intel® Arc™ A-Series Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | DirectX 12 Ultimate,Vulkan 1.3,OpenGL 4.6,OpenCL 3.0 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Line | Arc |
| Chipset Series | A |
| Chipset Model | A750 |
| GPU Clock | 2.05 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Bus Width | 256 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 4.0 x16 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 225 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
[/custom-specifications]