Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Intel Xeon D-1500 1540 Octa-core (8 Core) 2 GHz Processor - 12 MB L3 Cache - 2 MB L2 Cache - 64-bit Processing - 2.60 GHz Overclocking (GG8067401635553)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Core: Octa-core (8 Core)
Clock Speed: 2 GHz
Overclocking Speed: 2.60 GHz
L2 Cache: 2 MB
L3 Cache: 12 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 14 nm
Processor Socket: Socket BGA-1667
Thermal Design Power: 45 W
Thermal Specification: 176°F (80°C)
Width: 1.48" (37.50 mm)
Depth: 1.48" (37.50 mm)
- Intel® Xeon® processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- 2 MB L2 + 12 MB L3 cache memory rapidly retrieves the most used data to improve your system productivity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | GG8067401635553 |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Brand Name | Intel |
| Product Line | Xeon |
| Product Series | D-1500 |
| Product Model | 1540 |
| Product Name | Xeon Octa-core D-1540 2GHz Server Processor |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 2.60 GHz |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Socket | Socket BGA-1667 |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 45 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 176°F (80°C) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.48" (37.50 mm) |
| Depth | 1.48" (37.50 mm) |
[/custom-specifications]